BLOG KATEGORİLERİ
Yağ sökücü nedir

Yağ sökücü nedir

Sanayide oluşan ve istenmeyen yağların temizlenmesi için kullanılan ürünlere yağ sökücü denir. Yağ çözücü ürünler genel yapısı var olan yağın yapısını değiştirmektir. Bu yapıyı yağ temizleme için sabunlaşma ile değiştiren veya tamamen bozan tip yağ sökücüler vardır. Bu yağ çözücü ürünler sıcak veya soğuk olarak kullanıma uygun çeşitleri vardır. Uygulama sistemlerine göre yağ sökücü sprey veya daldırma kullanılabilen yağ sökücüler mevcuttur.

Sanayide karşımıza çıkan yağ sökücüler

Yağ sökücü nedir
Sanayi ortamında karşımıza çıkan yağ sökücüleri kendi aralarında ayırmak gerekir. Bu ayrımı standart bakımlarda yağ temizleme için kullanılan konsantre yağ sökücü kimyasallar. Ya da sistem ürünü olarak yağ temizleme amaçlı kullanılan sıcak sprey veya sıcak soğuk daldırma yağ sökücüler olarak ayırabiliriz.

Sanayide kullanılan yağ sökücü nedir yağ sökücü çeşitleri

Genel açısı sanayide karşımıza çıkan yağ sökücüler başlığında vardır. Fakat maddeselleştirmiş gerektiğine inanırım.

 1. Sıcak sprey uygulama hatları için granül yağ sökücüler
 2. Sıcak sprey hatlar için kullanılan konsantre yağ sökücüler
 3. Soğuk daldırma hatlar için asit bazlı yağ sökücüler
 4. Soğuk daldırma banyoları için yüksek alkali yağ sökücüler
 5. Soğuk daldırma içeriği solvent yağ sökücüler
 6. Soğuk manuel uygulamaya elverişli konsantre alkali yağ sökücüler
 7. Yüksek asit içerikli karbon ve ağır yağ sökücüler
 8. Yüksek alkali bazlı karbon ve ağır yağ sökücüler
 9. Solvent emisyonlu ağır yağ sökücüler

Yağ sökücüler nedir
Sanayi sektörüne hizmet veriyoruz. Bu nedenle bizde yağ sökücü ürünlere neden ihtiyaç duyulur. Konsantre Yağ çözücü çeşitleri nedir nerelerde kullanılır. Endüstriyel Yağ sökücü ürünlere neden ihtiyaç duyulmaktadır. Gibi bize gelen soruları kısaca burada sizlere aktarmaya çalışacağız. Konsantre yag sokucu ürünler sektörde yağ temizliği için kullanılmaktadır. Peki nereden çıkıyor bu yağlar.

Yağ Temizliği için kullanılan Konsantre Yağ sökücü nedir

Konsantre yağ sökücüler nerelerde kullanılır
Öncelikle sanayinin olmazsa olmazı yağdır. Makine ve aksamların stabil ve güvenli bir hızda kontrollü çalışmasının tek şartı yağdır. Yağın işlevsel özelliğine girmeyeceğim. Fakat bir rulman düşünün yağsız çalışamazdı. Aynı zamanda bir araç motoru düşünün yağsız hareket edemezdi. Yağın işlevsel görevi metaller arasındaki sürtünmeyi azaltmaktır. Tabi bu sürtünmeyi azaltırken etrafa sıçrayan yağları gözden kaçırmamak gerekir. Aynı zamanda yağın kullanım ömrünün dolduğu anda değiştirilmesi gerekir. Bu esnada yağ değişim yapılan yer ve etrafa dökülen yağlar bizim ilgi alanımız. Çünkü bunları temizlemek için üretilen veya kullanılan ürünlere konsantre yağ sökücü ve yağ çözücüler diyoruz.

Konsantre Yağ sökücü nedir nerelerde kullanılır?

Yağ çözücüler nedir
Konsantre yağ sökücü kullanımı yapanlar için öneri niteliği olsun istedik.

 • Konsantre yağ çözücü çeşitleri ürünler sanayide metal, tekstil, plastik fabrikaları gibi işlenip tam mamule çevrilmesi esnasında. Ürünlerin işlem öncesi veya sonrası kullanılan yağların temizliği için yağ çözücüler kullanılır. Makinelerin çalışma prensibi gereği yağ ile çalışmasından dolayı makine kaportalarına, çevreye dökülen yağlar vardır. İş kazalarına makinelere zarar vermesine veya makine bakım yapılırken istenmeyen yağların temizlenmesi için endüstriyel yağ sökücü degreaser kullanılmaktadır.
 • İşlenen parçaların bir sonraki işlemde risk oluşturmaması için Üzerlerindeki yağ bazlı partiküllerin temizlenmesi için konsantre yağ çözücü kullanılmaktadır.
 • Metal parçalar işlem esnasında genellikle yağlı ortamda işlenmektedir. İşlenmeden önce üzerin de pas yapmaması için bulunan koruyucu yağ tabakasının işlem öncesi temizlenmesi gerektiğinde yağ çözücü ürünlere ihtiyaç duyulur.
 • Kumaş dokuyan fabrikalarda makinelerin lamel ve nirelerin den veya kumaş dikimi yapan atölyeler vardır. Dikiş makinesi dikim esnasında kumaşa bulaşan yağların temizlenmesinde de yağ ve leke sökücü ürünlerin kullanımına ihtiyaç duyulur.
 • Pres ile metal parça basan bir firma bu parçaları sevk esnasında nitelikli yağ temizleme yapılmalıdır. Yada baskı yaptığı pres kaporta, pres içi motor bakımlarında pres depo yağ değişimlerinde mutlaka konsantre yağ çözücü ürünler kullanmaktadır.
 • Özellikle preslerin dış boyalı yüzeylerinde oluşan zamanla boyanın çürümesine yol açan yağların temizliğinde mutlaka boyaya zarar vermeyen endüstriyel mesasol yağ çözücü kullanmak zorundadır.
 • Pres bakımlarında dişli ve zincir yağlarının temizliği için zincir yağ çözücü kullanımında bulunmaktadır.
 • İşletmelerde işlem esnasında oluşan ve zeminlere yapışan yağların iş güvenliği açısından periyodik olarak temizlenmesi için konsantre yağ çözücü ürünler kullanılmaktadır.

Kısaca açıklamak gerekir ise niteliğini yitirmiş ve kullanımı değiştirilmesi gereken yerler. Çevre, insan ve makineler için risk teşkil eden tüm yağların temizlenmesinde yağ çözücü ürünler kullanılmaktadır.

Yağ çözücüler çeşitleri nelerdir?

Yağ sökücü çeşitleri nelerdir nasıl kullanılır
Endüstriyel yağ sökücü çeşitleri kullanım ortamlarına kullanılacakları yüzeye göre değişmektedir kısaca açıklamak gerekir ise;

Endüstriyel Yağ çözücü Asit bazlı ürünler; Ph aralığı genellikle ph 1 ile ph 5 aralığında bulunur birçok türev asitten elde edilmesi mümkündür. Silme, püskürtme ve daldırma kullanımları mevcuttur. Genellikle paslı yağlı parçaların temizlenmesinde konsantre yağ sökücü ve konsantre pas sökücü olarak kullanılmaktadır. Kaplama tesislerinde sıkça karşımıza çıkmaktadır.

Konsantre Yağ çözücü alkali bazlı ürünler; Ph aralığı Ph 7 ile Ph 14 arasında değişmekte olup uygulanacak yüzeye göre formülüze edilmelidir. Sektörde sıkça karşımıza kaplama sektöründe kostik bazlı yağ alma olarak çıkar. Yada makine üretim sektöründe, zemin temizliklerinde silikat veya diğer formülasyonları ile karşımıza çıkar. Formülasyonunda çok dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Yüksek al kalite olduğu için cilt ve el temasları için özel önlemler alınması gerekmektedir. Boyalı yüzeylerde kullanımlarında boyaya zarar vermemesine dikkat edilmesi gerekmektedir. Tekstil sektöründe yağ leke sökücü olarak da kullanımları mevcuttur.

Endüstriyel yağ sökücü solvent bazlı yağ çözücü kimyasal

Birçok solvent den elde edilebilmektedir özellikle doğru ürün kullanılmıyor ise sağlık riskleri oldukça fazla ürün grubundadır. Birçok firma parça yıkama esnasında hızlı yağ almasından dolayı tercih etmektedir. Tekstil sektöründe ise leke sökme özelliğinden faydalanılır. Satın alınması esnasında dikkat edilmesi gereken çok önemli noktalar vardır. Özellikle birçok solventin sağlık için ciddi risk oluşturduğu ortamda gerekli önlemler alınmadan kullanım yapılmasının önüne geçilmesi gereken yağ çözücü grubundadır. İşlenmesi veya temini çok kolay olduğu için sektörde çokça yağ çözücüler karşımıza çıkar.

Yağ sökücüler seçiminde yaşanılan problemler

En ciddi problemi atık problemidir kullanılan solvent çeşitlerinin atıkları ciddi bir sorundur. Bu nedenle kullanıcıların gerekli önlemleri alması tavsiyemiz olur. Yağ sökücüler ile ilgili detaylı bilgi alabilir veya diğer ürün gruplarımızı ziyaret edebilirsiniz. Msds sds tds ve kullanım talimatı olmayan ürünleri kullanmayınız. Firmamızdan onaylı msds sds mutlaka isteyiniz. Kullanım esansında pas var ise pas sökücü işlemini yapınız eski boyalar var ise boya sökücü ile boyayı sökebilirsiniz. Isıtma soğutma sisteminde veya çiller sisteminde kireçler için kireç sökücü ürünler kullanabilirsiniz. Elektrik pano, motor ve elektronik kartların temizliği için elektriksel aksam temizleyiciler öneriyoruz.

 • Zemin yapısına göre yağ çözücüler seçimi yapılmalıdır.
 • Metallerin boya ve kaplama öncesinde boyanın yüzeye tutunabilmesi için değişik çeşitlerde yağ çözücü ürünlerin kullanımı olmazsa olmazlar arasındadır.
 • Boya yağlı yüzeye yapışsa da çok kısa sürede atacağından yağlı veya silikonlu yüzeye boya yapışmayacağı içindir. Ön hazırlık için mutlaka konsantre yağ sökücü ürünler kullanılmalıdır.
 • Hava alanları gibi pistlerin güvenlikleri açısından periyodik olarak asfalt kaynaklı yağlanmalar olabilir. Yada beton zeminlerin emdiği yağların zeminlerden temizlenmesi için konsantre yağ çözücü ürünler kullanılmaktadır.
 • Motor üretim ve bakım tesislerinde motor iç dış temizliği için endüstriyel yağ sökücü ürünlerin kullanılması. Eski ve tehlike yaratan yağların temizlenmesi için konsantre yağ çözücü ürünlere ihtiyaç duyulmaktadır.

Mesa KimyaeticaretPORT Altyapısı Kullanılmıştır