Karşımıza çıkan önemli bir soru Paslı Demir Nasıl Temizlenir yöntemleri nelerdir. Sorunun çözümü hangi Pas sökücü yöntem ile paslı demiri nasıl temizlersiniz. Hangi pas Pas sokucu ile hangi paslı demir nasıl temizlenir. Bunlara sizler ile birlikte cevap vermeye çalışacağız. Gündelik hayatta karşılaştığınız bir sorun olabilir. Yada sanayide veya yapı inşaat sektöründe karşılaştığınız bir sorun olabilir. Konsantre pas sökücü ürün mü kullanmalıyım. Yada Pas sökücü sprey ile işimi çözebilir miyim. Hadi beraber inceleyelim.

Paslı Demir Nasıl Temizlenir Yöntemleri nelerdir

Paslı Demir Nasıl Temizlenir
Bulunduğu ortama göre ve soruna göre tanımlama yapılmalıdır. Paslı demir temizlendikten sonraki işleme göre tanımlama yapılmalıdır. Burada sorun bazlı gidersek işimiz çok karmaşık hale gelecektir. Sorunu ürün bazlı tanımlarsak siz benzerlikler bulup sorunu çözmeniz daha kolaylaşacaktır. Örnekler sizin yaşadığınız soruna ne kadar yakın olur ise sizde buradan kendinizi bir payda çıkartabilirsiniz.
Paslı demir nasıl temizlenir örneklemeleri öncelikle şu soruları beraber soralım ve cevaplayalım ;
  1. Paslı demiri temizledik sonra bir işlem yapacak mıyız yapacak isek hangi işlemleri yapacağız.
A- Paslı demiri temizledikten sonra Hayır hiçbir işlem yapmayacağız.
a-1= Çünkü paslı demir temizlendikten sonra yağlayacağım ve çalışmaya devam edeceğim bir makine apar-atı.
a-2= Paslı demir bir civata somun veya kapı kilidi bu nedenle açıldıktan sonra değiştireceğim.
B- Paslı demiri temizledikten sonra aşağıdaki işlemlerden herhangi birini yapacağız.
b-1= Paslı demiri temizleyip Boya yapacağız.
b-2= Paslı demiri temizleyip Beton veya harç dökeceğiz.
b-3= Paslı demiri temizleyip Kaplama yaptıracağız.
b-4= Paslı demiri temizleyip Siensi veya tornada işleyeceğiz.
b-5= Paslı demiri temizleyip Başka bir yere sevk edeceğim ve onların ne işlemi yapacağını bilmiyorum.

Paslı demir nasıl temizlenir yöntemleri (a) şıkkına ise çözüm önerimiz aşağıdadır

pas sokucu ile pas nasil temizlenir
a-1= Çünkü paslı demir temizlendikten sonra yağlayacağım ve çalışmaya devam edeceğim bir makine apar-atı.
a-2= Paslı demir bir civata somun veya kapı kilidi bu nedenle açıldıktan sonra değiştireceğim.
Yukarıdaki şıklara giriyor ise sorun yerinde çözülmelidir. Sonra bir işle yapılmayacak gibi duruyor. Bu nedene pas sökücü gevşetici ürünler kullanılmalıdır. Çünkü sonra koruyucu kullanımı veya başka bir yöntem öngörüsü yoktur. Metal yüzey kalınlığına bakılmaksızın ve hareket ile çözebileceğiniz ürünlerdir. Bu nedenle pas sokucu seçimi yağ bazlı gevşetici ürünlerden yana kullanılmıştır.

Oksitlenen metal nasıl temizlenir yöntemleri (b) şıkkına ise çözüm önerisi değişmektedir

Pas sökücü ile pas nasıl temizlenir
B- Paslı demiri temizledikten sonra aşağıdaki işlemlerden herhangi birini yapacağız cevaplarını burada bulacağız.
b-1= Paslı demiri temizleyip Boya yapacağız. Boya yapılacak yüzeyler için 3 işlem metal yüzey hazırlayıcı pas sökücü ürün seçimi yapılmalıdır. Çünkü işlem öncesi ve sonrası için belli şartların oluşması gerekir. Bu şartlar paslı yüzeyin temizlenmesi ve daha sonra boyanın tutunacağı yüzeyin hazırlanması önemlidir. Boyanın yüzeye daha iyi tutunması ve korozyon tabakasının boyanın altında devam etmesini önlemesi gerekir. Bu nedenle çok pas sökücü seçenek maleesef yok.
b-2= Paslı demiri temizleyip Beton veya harç dökeceğiz. Bu defa beton içinde nemli ortamda çalışmayacak bir pas sökücü gerekiyor. Çünkü beton içine hapsolan demir nemden dolayı pas yapma eğilimine devam eder. Yağ bazlı ürünler burada kullanılamaz çünkü betonun tutma mukavemeti biter. Fosfat bazlı ürünler kullanılmaz. Yani içerik etken daha sonra atılacak beton ile doğru orantılı olarak uyumlu olman inşaat demiri pas sökücü olmalıdır. Çimento ve harç ile birebir uyumlu ve korozyon önleme niteliği de buna doğru orantılı olmalıdır.
b-3= Paslı demiri temizleyip Kaplama yaptıracağız. Kaplama yapılacak prosese göre pas sökücü seçeneğine bakmalısınız.
b-4= Paslı demiri temizleyip Siensi veya tornada işleyeceğiz. Şahsi fikrim çok kalın tabaka pas değil ise pas sökücü kullanımı yapılması gereksizdir. Pas türevini iyi belirleyip buna göre pas sökücü seçimi yapabilirsiniz. Bunun için pas sökücü nedir yazısını okuyunuz.
b-5= Paslı demiri temizleyip Başka bir yere sevk edeceğim ve onların ne işlemi yapacağını bilmiyorum. Sevk yeri ve sevkiyat ta kalan süre göz önünde bulundurulmalıdır. Buna göre öncelikle Pas sökücü Fx10 kullanılmalıdır. Daha sonra PASIVEX pasivasyon ürünü ile ürünler pasive edilmelidir. Daha sonra uygun sevk zamanına göre koruyucu yağ ile yağlanmalı ve bu şekilde sevk edilmelidir. Koruyucu yağ sürülemeyecek ürünler ile ilgili çözüm önerileri için lütfen Mesa Kimya ile iletişime geçiniz.
Son güncelleme tarihi :09.01.2017
YorumlarHenüz bir yorum yazılmadı.
UYARI ! Yorum yapabilmeniz için lütfen üye girişi yapınız.!
Facebook İle Bağlan    Twitter İle Bağlan