Oto Radyatör Temizliği nasıl yapılır diye gelen sorulara cevap niteliğinde bir yazı. Okuyan seni bilgilendirmek ve doğru kimyasalı seçmeni amaçlıyorum. Şimdi sana yardımcı olacak Radyatör temizliği ile ilgili soruları soralım sonra başlıklar halinde cevaplayalım istiyorum. Öncelikle Oto radyatörü ile başlayalım. Daha Sonra kombi radyatör temizliği ile devam edeceği.

Radyatör temizliği Sorular;

 • Radyatör temizliği nasıl yapılır. Oto radyatör peteği temizliği yapmanın faydası nedir.
 • Radyatör temizliği neden yapılır. Oto radyatör temizliği yapılırken nelere dikkat edilmelidir.
 • Radyatör temizleme kimyasalı. Oto radyatör temizleme kimyasallarının özellikleri ne olmalıdır.

Radyatör temizliği Nasıl Yapılır?

radyator temizligi

Öncelikle makineniz var ise makine ile yaptırılması doğru seçenek gibi dursa da manuelde yapılabilir. Makine ile standart işlem kimyasalı koyup çevirme yapılmaktadır.

 • Kimyasalda aramanız gereken özellikler

Radyatör temizliği kimyasalı içinde bulunmaması gereken asit türleri bunlar içinde var ise arabanıza sürdürmeyin bile.

 1. Fosforik Asit=H3PO4
 2. Hcl=Hidroklorik asit
 3. Sülfürik asit=H2SO4
 4. Nitrik asit=HNO3

İçerikte bu asitler varsa bırakın kirli kasın radyatör.

Tabi asitleri yazdık bulunmaması gerek alkali maddelerin bir kaçıda

  1. Kostik Sodyum hidroksit
  2. Potas kostik

Manüel temizlik yapmak istiyorsanız öncelikle alet çantanızda bulunması gerekenler.

 1. Basınçlı hava bulunması gerekir.
 2. Basınca ve radyatör temizleyici kimyasala dayanıklı hortum işinizi görecektir.
 3. Kullanacağınız radyatör temizleyici kimyasalları hangi firmayı tercih etmişseniz.
 4. Basınçlı hava yoksa devir daim motoru da işinizi görecektir ama radyatör temizleyici kimyasala uygun olmalıdır.

Şimdi işleme başlamak için hortumları bağlıyorsunuz ve devir daim yaptırmadan önce motorun soğuk olduğuna emin olun. Ha yok motor soğuk değil sıcak ise birazdan bu riskleri de anlatacağım.

Motor soğuk olduğunu farz ederek devam ediyorum. İçindeki suyu boşaltıp yeni su dolduruyorsunuz. Kullandığınız kimyasalın kullanım oranı satıcısına göre değişiyor. Buna göre suyun içerisine katılarak sistemde dolaştırmaya başlıyorsunuz. eğer kullandığınız kimyasal alüminyum a zarar vermiyorsa işlem çok uzun sürmeyecektir. Şayet alüminyuma zarar veriyor ise su sürekli siyah akacaktır. Kirlilik devam ediyor düşünerek radyatörü delinceye kadar devir daim edeceksiniz. Maalesef en sık karşılaşılan Radyatör Temizliği problemlerden biri başınıza geldi. Kızmayın hata sizin önce test etmeliydiniz herhangi bir alüminyum yüzeyde. Yada paraya kıyıp güvenilir firmalardan alacaksınız bu ürünleri. Aman canım sizden önemli yenisini alırsınız deyip mutluda olabilirsiniz.GÜLÜMSEYİN. Bu nedenle şunu not olarak düşelim. Ayinesi iştir insanın başka söze bakılmaz.

Peki biz motor sıcakken oto radyatör temizleme yapıyoruz bir şeyde olmuyor.

Güzel bir soru sigara içiyorum zaten ölecem gibi bir soru. Radyatör temizliği sadece temizliği orada yapmaz Suyun dolaştığı her yerde yapar. Sonra motorunuzda ses, motorda farklı durumlar, hızlı ısınıp hızlı soğuması veya radyatör ikazı gibi durumlar. İşte bunun gibi durumlar temizlemezseniz yada sıcak iken temizlerseniz başınıza gelir. Ha benim aracımın motoru önemli değil Sana ne dışarıdan sandık motor getiririm diyen arkadaşlar siz bundan sonrasını okumayın. Motor sıcakken alüminyumda ısınacaktır kimyasal zarar neredeyse 10 kat artarak hızlı bir şekilde zarar verecektir. Suyun dolaştığı her yere zarar verecektir bu nedenle mutlaka soğuk yapılmalıdır.

Oto Radyatör temizliği neden yapılır

Radyatör içerisindeki su belli bir süre sonra kireç sökücü yosun ve kışır gibi tabakalar ile dolar ve görevini yerine getirmez. Bu Nedenle uygun kimyasal ile temizlenmesi ve daha sonra koruyucu ile korunması gerekir. Periyodik bakımları diğer aksamları gibi aksatmadan yapılmalıdır. Gerekli önleyiciler ilave edilmelidir. Yıkandıktan sonra iş bitmiyor. Deactivasyon ve sitem koruyucu ilavesi şarttır. Deactivasyon yapmak istemiyorum diyenler. 2 saat boyunca yıkasanız dahi içinde asidite veya alkalite mutlaka kalacaktır Çünkü piyasada satılanların hepsi pas sökücü üründe kullanılan asit ile yapılmaktadır. Çünkü o kadar basınç verirseniz radyatör patlar bu nedenle içindeki tüm kimyasalı alamazsınız. Bu nedenle uygun çözelti şarttır. Yani alüminyum olduğu için nitratların tamamı ve nitritleri aminleri yüksek alkaliteyi devre dışı bırakacağınız kimyasal formülasyon gerekiyor. Yok benim ustam işini bilir diyorsanız radyatörü elinize verdiğinde bu markadan bul bedava takıcam abi oluyor genellikle fiyatı pahalı değil 3 Petek temizleme fiyatları ile radyatör aynı para sorun etmeyin GÜLÜMSEYİN selfi yapın. Ayinesi iştir insanın başka söze bakılmaz.

radyatör temizleyici mesa kimya

Radyatör temizleme kimyasalı

Geldik en zor soruya. Şimdi herkes pür dikkat acaba sırlar açığa çıkacak mı diye. Üretimi genellikle asidik bir ham madde ile doğru orantılı yapılırken. İşini doğru yapan birkaç firma var bu konuda. Çünkü içindeki kimyasal madde bildiğiniz bir asit değil. Alkali üretenler içinde şunu söyleyeyim verdiğiniz kimyasal doğru değil. Alüminyumda alkali maddeler çok çabuk aşındırma yapar. Sıcak işlem yapılabilsin diye alkali verenlere sözüm. Temizlemeniz gereken kireci temizlemiyor kimyasal. Adam bunun yerine tazyikli su ile yıkasa aynı işi yapar. Oto radyatör temizleme kimyasalı üretimi tek tip asitten yapılır bu asit piyasada satılan bir asit değildir. Sıcak kullanacaksanız da soğuk kullanacaksanız da. Araç motor yağ sökücü ürün kullanımları ve çeşitlerin ide okuyunuz.

Çoğaltabilirim ama sıkıldım arkadaş. Birden insan olduğumu ve bir evim olduğunu hatırladım. Güzel çocuklarımın yanına kaçar ben. Kafanıza bir şey takılır ise mail atın yada iletişime geçin. Her türlü doğru yaklaşıma doğru cevap verilir. Ayinesi iştir insanın başka söze bakılmaz. 10/10/2016

Son güncelleme tarihi :09.01.2017
YorumlarHenüz bir yorum yazılmadı.
UYARI ! Yorum yapabilmeniz için lütfen üye girişi yapınız.!
Facebook İle Bağlan    Twitter İle Bağlan