Gres yağ sökücü ürünler sıvı jel ve pasta olarak ayrılabilirler. Yanmış yağ sökücü söküleceği yüzeyi baz alıp buna göre belirlenmelidir. Her ürün her yüzeyde aynı sonucu vermez. Bu nedenle doğru yanmış yağ sökücü ürün seçimi tüm özellikleri bilmekten geçer. Yanmış veya karbonlaşmış yağ temizliklerinde dikkat edilmesi gereken hususlar aşağıda sıralanmıştır. Özellik ve içerik tüm yüzeyin özellikleri ile uyum sağlamalıdır.

Yanmış yağlar için yağ sökücü ürünler.

Yanmış yağlar için yağ sökücü ürünlerin özellikleri; Yanmış yağlar için yağ sökücü ürünlerin karakteristik özelliği yanık olan karbon miktarı yüksek yağın içeriğine işlemesidir. Yapılan hataların başında yüksek alkali veya asidik ürünler ile çözüme ulaşmak yoluna gidilmiş olsa da genellikle başarısızlık veya tam anlamı ile verim alamama gibi durumlar ile karşılaşılması olası konsantre yağ sökücü ürünlerdir. Yanık yağın karakteristiğin de karbonlaşmış ve içeriğine sadece kendi gibi karbonize olmuş içerik ister. İçeriğine amin ve etoxi alkoller ile gevşetme ve karbonun altına tabaka çekip yüzeye çıkmasını sağlamak amaçtır. Yanmış yağ sökücü ile bunu sağlamak mümkündür.
Yağ sökücü burn out

Yanmış yağ için yağ sökücü ürün formülasyonu nasıl olmalıdır

Yanmış Ağır yağ sökücü ürün formülasyonu statik olarak belirli ph aralığında yağ ile emise olabilen tür seçilmelidir. Aynı zamanda yüzeyde yanmış karbonize olmuş yağın yerine geçebilecek bir ürün olmalıdır. Yanmış ve karbonize olmuş yağın ortalama özgül ağırlığı 1,20 civarlarında seyreder. Kullanılacak sökücünün yüzeyden yanmış yağı söküp yüzeye zarar vermemesi için basit hesaplama yapılmalıdır. Yanmış yağ özgül ağırlık ortalama sökülecek alan miktarı ve bu miktara göre çıkacak kalori söküm oranıdır. Formülasyonda genellikle emulgatörler ve yağ asitlerinin orano % 2 lerde kalır. Yanmış ve karbonize olmuş yağın içerisine girecek miktarda kalori bölü yanmış yağ miktarı çarpı içerikteki su miktarı ve aktif madde statik hesabı yapılmalı. Yanmış ve karbonize yağ ile birleşek pasif madde miktarlarının hesabı ile ortaya çıkmaktadır.

Konsantre Yağ sökücü ile yanmış yağ temizliği

Su bazlı konsantre ürünler ile yanmış yağ temizliği yapmak mümkün müdür. Teoride bakılırsa evet fakat pratikte hiç de öyle olmaz. Çünkü yapısal farklılıkları ve formülasyon açısından ikisininde farkları vardır. Su bazlı konsantre yag sokucu ürünler yağ ile emise olmaya programlanmışken. Karbon sökücü ürünleri ise tamamen formülleri yağı parçalamaya yöneliktir. Bu nedenle yanmış yağ sökücü yağı parçalara ayırırken geride bir bakiye bırakma eğilimindedir. Çünkü sadece parçaladığı yağı almaktadır. Bunu sağladığı yöntem ise içerik de kullanılan kimyasalların çok daha agresif olmasın dan kaynaklanır. Konsantre su bazlı endüstriyel yağ çözücü ürünlerde ise durum farklıdır. Yağı bünyesine almaz kaydırma usulü ile yağı yüzeyden kaydırarak temizleme eğilimindedir.
Son güncelleme tarihi :27.01.2017
YorumlarHenüz bir yorum yazılmadı.
UYARI ! Yorum yapabilmeniz için lütfen üye girişi yapınız.!
Facebook İle Bağlan    Twitter İle Bağlan