Ağır yağ ve karbon sökücü ürünler

Ağır yağ ve karbon sökücü ürünlerin sanayide kullanımı ve çeşitleri
  • Ağır yağ ve karbon sökücü ürünler sanayi alınında yüksek ısılara mağruz kalmış ve karbonlaşmış yağların temizlenmesi için kullanılan ürünlerdir.
  • Ağır yağ ve karbon sökücü ürünler sanayi sektöründe karbonlaşmış ve yüzeye tutunmuş yağları sökmek için kullanılan yağ sökücü ürünlerdir.
Alkali ağır yağ ve karbon yağ sökücü, asidik ağır yağ ve karbon sökücü, solvent bazlı ağır yağ ve karbon sökücü, nötr ağır yağ ve karbon pas sökücü, su bazlı ağır yağ ve karbon sökücü olarak ayrılırlar.

Ağır yağ sökücü ürünleri nasıl seçmeliyiz ?

Kullanılacak alanın iyi belirlenmesi yağın karbonlaşma sebebi ve karbonlaşma sebebine uygun çözücü gerekmektedir. Kullanılacak yüzeye zarar vermeyen ürün aynı zamanda insan sağlığı riski olmaması gerekmektedir tabiki bunları yaparken çevre ve doğa açısından zararları en aza indirgenmelidir. Her alanda iş güvenliği ve çevre açısından ağır ve karbonlaşmış yağın temizlenmesi önem arzetmektedir. İşletmelerde aluşan yangınların birçoğunun sebebi bu yağların temizlenmemsi nedeni ile oluşmaktadır. İş kazalarının başlıca sebeplerinin başında bu yağlar vardır temiliği periyodik olarak yapılması gereken yağlardır. Kullanılacak ürünün seçimi yüzeye göre farklılıklar göstermektedir.

Ağır yağ sökücüler diğer kullanım alanları.

Boyalı yüzeyler fırın kapakları gibi yüzeylerde kullanılacak ürün farklı olurken aluminyum yüzeyler veya metal aksamlar için farklı ürünler seçilmelidir. Ağır yağ ve karbon sökücü ürünlerin karakteristik yapısı yağı inaktiflerine ayırmak veya sıyırma yöntemi ile temizlik yapmak olabildiği gibi daldırma olarak kullanılan türevlerinde sökme efekti kalori ölçü birimine göre hesaplanmalıdır. Sökülecek yağın hangi ısılara çıktığının bilinmesi ve yüzeyde öncesinde ve sonrasında yapılacak işlemlere göre ürün seçimi yapılmalıdır. 200 derece ısıya çıkarak karbonlaşmış bir yağı alkali ürünler ile direk çözülemeyeceği çözülse bile yüseyde daha çabuk tutunacak bir başka oluşuma izin vermesi olasıdır. Bu nedenle 200 derece ve üstünde karbonlaşmış yağlarda kullanıcak sökücü ürün kalorisi 800 kalori civarındayken artan her bir derece için istenen söküm kalorisi 10 derece artmaktadır. Bu nedenle kullanılacak ürün her ortamda ve ısıda değişkenlik göstermesi sağlıklı bir ağır yağ ve karbon sökümü yapılabilmesi için insan sağlığıni ve çevre sağlığını riske etmeden yapılması için bilinçli tüketici ve bilinçli satıcı diyaloğuna ihtiyaç vardır.
YorumlarHenüz bir yorum yazılmadı.
UYARI ! Yorum yapabilmeniz için lütfen üye girişi yapınız.!
Facebook İle Bağlan    Twitter İle Bağlan

Son güncelleme tarihi :27.03.2017