Sanayi sektörüne hizmet veriyoruz. Bu nedenle bizde yağ sökücü ürünlere neden ihtiyaç duyulur. Konsantre Yağ çözücü çeşitleri nedir nerelerde kullanılır. Endüstriyel Yağ sökücü ürünlere neden ihtiyaç duyulmaktadır. Gibi bize gelen soruları kısaca burada sizlere aktarmaya çalışacağız. Konsantre yag sokucu ürünler sektörde yağ temizliği için kullanılmaktadır. Peki nereden çıkıyor bu yağlar.

Yağ Temizliği için kullanılan Konsantre Yağ sökücü nedir

Öncelikle sanayinin olmazsa olmazı yağdır. Makine ve aksamların stabil ve güvenli bir hızda kontrollü çalışmasının tek şartı yağdır. Yağın işlevsel özelliğine girmeyeceğim. fakat bir rulman düşünün yağsız çalışamazdı. aynı zamanda bir araç motoru düşünün yağsız hareket edemezdi. Yağın işlevsel görevi metaller arasındaki sürtünmeyi azaltmaktır. Tabi bu sürtünmeyi azaltırken etrafa sıçrayan yağları gözden kaçırmamak gerekir. Aynı zamanda yağın kullanım ömrünün dolduğu anda değiştirilmesi gerekir. Bu esnada yağ değişim yapılan yer ve etrafa dökülen yağlar bizim ilgi alanımız. Çünkü bunları temizlemek için üretilen veya kullanılan ürünlere konsantre yağ sökücü diyoruz.

Konsantre Yağ sökücü ürün nerelerde kullanılır?

yağ sökücü nedir.jpg

 • Konsantre yağ çözücü çeşitleri ürünler sanayide metal, tekstil, plastik fabrikaları gibi işlenip tam mamule çevrilmesi esnasında. Ürünlerin işlem öncesi veya sonrası kullanılan yağların temizliği için kullanılır. Makinelerin çalışma prensibi gereği yağ ile çalışmasından dolayı makine kaportalarına, çevreye dökülen yağlar vardır. İş kazalarına makinelere zarar vermesine veya makine bakım yapılırken istenmeyen yağların temizlenmesi için endüstriyel yağ sökücü degreaser kullanılmaktadır.
 • İşlenen parçaların bir sonraki işlemde risk oluşturmaması için Üzerlerindeki yağ bazlı partiküllerin temizlenmesi için konsantre yağ çözücü kullanılmaktadır.
 • Metal parçalar işlem esnasında genellikle yağlı ortamda işlenmektedir. işlenmeden önce üzerlerin de pas yapmaması için bulunan koruyucu yağ tabakasının işlem öncesi temizlenmesi gerektiğinde yağ çözücü ürünlere ihtiyaç duyulur.
 • Kumaş dokuyan fabrikalarda makinelerin lamel ve nirelerin den veya kumaş dikimi yapan atölyeler vardır. Dikiş makinesi dikim esnasında kumaşa bulaşan yağların temizlenmesinde de yağ ve leke sökücü ürünlerin kullanımına ihtiyaç duyulur.
 • Pres ile metal parça basan bir firma bu parçaları sevk esnasında veya baskı yaptığı pres kaporta, pres içi motor bakımlarında pres depo yağ değişimlerinde mutlaka konsantre yağ çözücü ürünler kullanmaktadır.
 • Özellikle preslerin dış boyalı yüzeylerinde oluşan zamanla boyanın çürümesine yol açan yağların temizliğinde mutlaka boyaya zarar vermeyen endüstriyel yağ sökücü Mesasol kullanmak zorundadır.
 • Pres bakımlarında dişli ve zincir yağlarının temizliği için zincir yağ çözücü kullanımında bulunmaktadır.
 • İşletmelerde işlem esnasında oluşan ve zeminlere yapışan yağların iş güvenliği açısından periyodik olarak temizlenmesi için konsantre yağ çözücü ürünler kullanılmaktadır.
 • Zemin yapısına göre ürün seçimi yapılmalıdır.
 • Metallerin boya ve kaplama öncesinde boyanın yüzeye tutunabilmesi için değişik çeşitlerde yağ çözücü ürünlerin kullanımı olmazsa olmazlar arasındadır.
 • Boya yağlı yüzeye yapış sada çok kısa sürede atacağından yağlı veya silikonlu yüzeye boya yapışmayacağı için ön hazırlık için mutlaka konsantre yağ sökücü ürünler kullanılmalıdır.
 • Hava alanları gibi pistlerin güvenlikleri açısından periyodik olarak asfalt kaynaklı veya beton zeminlerin emdiği yağların zeminlerden temizlenmesi için konsantre yağ çözücü ürünler kullanılmaktadır.
 • Motor üretim ve bakım tesislerinde motor iç dış temizliği için endüstriyel yağ sökücü ürünlerin kullanılması. Eski ve tehlike yaratan yağların temizlenmesi için konsantre yağ çözücü ürünlere ihtiyaç duyulmaktadır.
Kısaca açıklamak gerekir ise niteliğini yitirmiş ve kullanımı değiştirilmesi gereken çevre, insan ve makineler için risk teşkil eden tüm yağların temizlenmesinde yağ çözücü ürünler kullanılmaktadır.

Endüstriyel Yağ çözücü çeşitleri nelerdir?

Endüstriyel yağ sökücü çeşitleri kullanım ortamlarına kullanılacakları yüzeye göre değişmektedir kısaca açıklamak gerekir ise;
Endüstriyel Yağ çözücü Asit bazlı ürünler; Ph aralığı genellikle ph 1 ile ph 5 aralığında bulunur birçok türev asitten elde edilmesi mümkündür. Silme, püskürtme ve daldırma kullanımları mevcuttur. Genellikle paslı yağlı parçaların temizlenmesinde konsantre yağ sökücü ve konsantre pas sökücü olarak kullanılmaktadır. Kaplama tesislerinde sıkça karşımıza çıkmaktadır.
Konsantre Yağ çözücü alkali bazlı ürünler; Ph aralığı Ph 7 ile Ph 14 arasında değişmekte olup uygulanacak yüzeye göre formülüze edilmelidir. Sektörde sıkça karşımıza kaplama sektöründe kostik bazlı yağ alma olarak veya makine üretim sektöründe, zemin temizliklerinde silikat veya diğer formülasyonları ile karşımıza çıkar. Formülasyonunda çok dikkat edilmesi gereken hususlar vardır yüksek alkalite olduğu için cilt ve el temasları için özel önlemler alınması gerekmekte boyalı yüzeylerde kullanımlarında boyaya zarar vermemesine dikkat edilmesi gerekmektedir. Tekstil sektöründe yağ leke sökücü olarakda kullanımları mevcuttur.

Endüstriyel yağ sökücü solvent bazlı ürünler;

Birçok solvent den elde edilebilmektedir özellikle doğru ürün kullanılmıyor ise sağlık riskleri oldukça fazla ürün grubundadır. Birçok firma parça yıkama esnasında hızlı yağ almasından dolayı tercih etmektedir. Tekstil sektöründe ise leke sökme özelliğinden faydalanılır. Satın alınması esnasında dikkat edilmesi gereken çok önemli noktalar vardır. Özellikle birçok solventin sağlık için ciddi risk oluşturduğu ortamda gerekli önlemler alınmadan kullanım yapılmasının önüne geçilmesi gereken yağ çözücü grubundadır. İşlenmesi veya temini çok kolay olduğu için sektörde çok ca karşımıza çıkar en ciddi problemi atık problemidir kullanılan solvent çeşitlerinin atıkları ciddi bir sorundur bu nedenle kullanıcıların gerekli önlemleri alması tavsiyemiz olur. Yağ sökücüler ile ilgili detaylı bilgi alabilir veya diğer ürün gruplarımızı ziyaret edebilirsiniz.
msds sds tds ve kullanım talimatı olmayan ürünleri kullanmayınız.
Firmamızdan onaylı msds sds mutlaka isteyiniz.
kullanım esansında pas var ise pas sökücü işlemini yapınız
eski boyalar var ise boya sökücü ile boyayı sökebilirsiniz
ısıtma soğutma sisteminde veya çiller sisteminde kireçler için kireç sökücü ürünler kullanabilirsiniz.
Elektrik pano, motor ve elektronik kartların temizliği için elektriksel aksam temizleyiciler öneriyoruz.
Son güncelleme tarihi :27.01.2017
YorumlarHenüz bir yorum yazılmadı.
UYARI ! Yorum yapabilmeniz için lütfen üye girişi yapınız.!
Facebook İle Bağlan    Twitter İle Bağlan