Sanayide özellikle kaplama sektöründe Yağ alma kimyasalları kullanılır. Bu kimyasal kullanım şekilleri metaller ve kaplama proseslerine göre değişiklik göstermektedir. Sizlere bu çeşitleri dilimizin döndüğünce anlatmaya çalışacağız. Hatalarımız var ise şimdiden affedin başlayalım.

Yağ alma kimyasalları neden yapılır ?

Yağ Alma Kimyasalları
 • Yağ alma metal parçaların Ham madde üretim süreci bittiğinde korozyona ve pasa açık hale gelmesi nedeni ile yağ ile korunması gerekir.
 • Yağ alma korunan metallerin üzerindeki Koruyucu yağ ve türevleri olan mineral, çekme, hayvansal yağların yağ alma ile temizlenmesi içindir. Metallerin işlenmesi esnasında daha sonraki aşamada fosfat veya kaplama yapılacak ise ön işlem olarak yağ alma yapılmaktadır.
 • Yağ alma banyoları sistemde ilk sıradadır. Yağ alma yağın özelliği ayırt etmeksizin hayvansal yağlarda parçalanabilme sentetik yağlarda ise emise olması gerekmektedir. Konsantre Yağ sökücü yağ alma ürünlerinin En önemli özelliklerin başında durulama süresi gelmektedir.
 • Ürün güçlü olmalı tüm yağlarda etkili Konsantre ağır yağ sökücü olmalı aynı zamanda çok kolay ve kısa sürede durulanmalıdır.
 • Yağ alma gerektiği gibi yapılmamış parçalarda sıkça karşılaşılan en önemli problemler rengin farklılıkları kaplama farklılıkları daha sonradan renk değişimleri veya boyanın yüzeye tutunamaması gibi problemler ile karşılaşılır.

Yağ alma kimyasalları çeşitleri

yağ alma kimyasalı
 • Asidik Yağ alma ;
Yağ alma banyosunun ph seviyesi 5 in altında olması anlamına gelir. Genellikle kullanım ph aralığı 1 ph ile 3 ph dır. Özellikle tufallı kara saç veya aşırı yağlı ve paslı parçalarda tercih edilir. Asidik yağ alma sisteminde alkali yağ alma banyosunun olması da muhtemeldir kombine şekilde de kullanılabilir. Sistemde her iki Konsantre yağ sökücü solvent yağ alma ürününün bulunması banyo kullanım sürelerini uzatır. Asidik yağ alma banyoları üç işlem olarakda Konsantre yağ sökücü, pas sökücü ve Demir fosfat kaplama olarakda kullanmak mümkündür.
 • Alkali yağ alma ;
Yağ alma banyosunun ph seviyesi 7 ve üzeri olması anlamına gelir. Genellikle kullanım ph seviyeleri 13 ph civarları dır. Genellikle ön yağ alma banyosu olarak kullanılır. Aşırı yağlı parçaların ön yüzey işlemini yapmak içindir. Sistemde muhtemelen asidik yağ alma banyosu da bulunur. İki yağ alma banyosunun bulunması yağ alma banyolarının ömrünü uzatır kullanımı daha stabildir.

Yağ alma kimyasalları kullanım şekilleri ve çeşitleri

Alkali yağ alma kimyasalı
 • Yağ alma çeşitleri silme yağ alma,
 • Püskürtme yağ alma,
 • Sprey yağ alma,
 • Daldırma yağ alma olarak kullanılan çeşitleri mevcuttur.
Sistemin belirlenmesi için yüzeyde yapılacak işlemin parça boyutlarının ve daha sonra yapılacak kaplamanın veya boyanın türevine göre yağ sökücü şekli ve çeşidi belirlenmelidir. Yağ alma ürünleri sıcak veya soğuk olarak kullanılabilirler. Isı dereceleri ve kaplama istenmesi durumlarda seçilecek ürün parçanın boyutu, parçanın çeşidi, üzerindeki yağ veya pas miktarları yüzeye yapılacak kaplama çeşidine göre değişmektedir.

Yağ alma kimyasalları dikkat edilecek hususlar

 • Sistem ph seviyeleri alkali yağ alma veya asidik yağ alma sürekli kontrol altında tutulmalıdır.
 • Sistem sıcaklıkları sürekli kontrol altında tutulmalıdır seçilen ürüne göre uygun sıcaklık kontrolü yapılmalı ve sistem ısıları mümkün olduğu kadar stabil tutulmalıdır. Yağ sökücü kullanımında ısı düşüşleri veya ani yüksek ısı çıkışları yağ alma banyosunun ömrü ve kalitesi için ciddi tehlikeler oluşturmaktadır.
 • Sistemde kullanılan yağ alma ürünlerinin periyodik kontrolleri yağ alma banyosu ilaveleri ph seviyeleri sıcaklıklar bir tablo halinde kayıt altına alınmalı ve süreç bu şekilde takip edilip hatanın nerede olduğu daha sonra anlaşılması açısından önemlidir.
Son güncelleme tarihi :06.02.2017
YorumlarHenüz bir yorum yazılmadı.
UYARI ! Yorum yapabilmeniz için lütfen üye girişi yapınız.!
Facebook İle Bağlan    Twitter İle Bağlan