Üretim esnasında metal preslerde yağ sökücü kullanımı nasıldır.
Metaller ham olarak sevk edilirken üzerlerinde koruyucu yağ tabakası bulunur. Bulunan koruyucu yağ tabakası metaller şekillendirilir iken makine yapımına hazırlanırken kesilme ve şekil verme zamanlarında ayrıca yağ kullanılır metalin daha kolay işlenebilmesi için son aşamaya gelinceye kadar her aşamada yağ vardır.Bu yağların makine son aşamaya geldiğinde boya yapılmadan önce temizlenmesi gerekmektedir.
Yağ sökücü ürünlerin metal preslerde Kullanımı.
Çünkü; Boyanın yağlı bir yüzeye tutunabilme ihtimali yoktur. Boya yağlı zemine tutunsa bile çok kısa sürede atacak ve boyalar kalkacaktır. makine sektörü için bir makinenin kalitesi iki şekilde ölçülür boya kalitesi ve motor ve sürücülerinin kalitesi ile ölçülür.
İş bu esnada metaller birleştirilriken veya birleştirilmeden önce boya aşamasına geldiğinde mutlaka yağ sökücü kullanımı gerektirir.
Yağ sökücü kullanmadan önce Burada dikkat edilmesi gereken husular şunlardır.
Madde 1 : yüzeyin incelenmesi yapılmalıdır ve aranacak parametreler öncelikle kullanılan metalin cinsi ve yüzey yapısı metalin tipi ve yüzey yapısına göre ürün seçilmelidir.
Örnekleyelim : Karşımızda bir apgant üretiliyor diyelim bu apgantın yapıldığı saçlar genelde kara saç dediğimiz oldukça kalındır.
Üretim esnasında ve soğutulma esnasından beri üzerinde belli oranda yağ vardır.
Bu yağ o kadar kalıplaşmıştırki canavar dedikleri alet ile bile çok zor temizlenir şimdi sıradan bir yağ sökücü kullandığınızda bu yağı önce söküyormuşsunuz gibi gelecektir akıtacaktır yerde siyah izi göreceksiniz mutlaka
Fakat ; zemine elinizi sürdüğünüzde elinizin simsiyah olduğunu göreceksiniz çünkü siz sadece üst tabaksını aldınız ve böyle yaklaşık 50 defa yağ sökücü ile yıkasanız emin olun hala siyahlık gelecektir. Şimdi siz ürün seçme aşamasında burada alkali ürün deneyeceksiniz sonuç aynı olacak yine siyahlık gelecek. Yağ sökücü Asidik ürün deneyeceksiniz çok güzel söktü zannedeceksiniz fakat boyayı attıktan 1 hafta sonra boya pul pul dökülecektir. Nedeni ise asidik bir ürün ile temizlediğinizde yağ tabakasını alamadağınız gibi yağı okside edip beyazlatacaksınız ve yağ elinize gelse bile okside olduğu için anlayamayacaksınız ve asit en alt tabakaya kadar işlemiş olduğundan siz standart kurulama yaparak boya atacaktır nötürleme ise 2 saat alacaktır ki kimse asiti nötürlemez isteseniz bile mümkün değil en alt tabakaya işlediği için nötürlenmesi ortalama 2 saat sürecektir bu nedenle makineyi boyayıp gönderseniz ortalam 1 yıl içerisinde boya namına kabarmayan yerinin kalmadığını göreceksini.
Yağ sökücü Solvent kullanımı intihar olur denemeyin bile yağı sökmeyi bırakın siyah saçta yağın yüzeye daha iyi yapışmasını sağlayacaksınızdır.
Asit kullanımı nötürlenecek ise yine zor kullanımı mümkün değildir sağlık şartları ve işçi sağlığı açısından.
Mutlaka çok iyi bir formülasyon gerekir formülasyon içeriğinde kostik kullandığınızda sökme efekti yine gerçekleşmez yağ aşırı alkalide kostik ve metal arasında absorbe olur.
Fosfat kullanımı mantıklıdır fakat formülasyonda stpp ktpp gibi fosfatlar olmamalıdır.
Dikkat ederseniz basit bir siyağ saçın temizliğinde kullanacağımız yağ sökücü üründen bahsediyoruz.
Şimdi soruyorsunuz farkındayım ne kullanacağız diye işte buda sizin sektör bilginize formül bilginize ve üretiminize doğru orantılı gerçekleştirilen bir çalışmadır. Endüstriyel bakım ve koruma kimyasalları çok basit ama bir o kadarda zor bir sektördür. İşin zorluğu bir makinenin boyasının atmasının bir firmayı nasıl zor durumlara sokacağını bir düşünün.
Metal üretiminde kullanılan yağ sökücü çeşitleri ;
Alkali yağ sökücü ; Ph 7 nin üzerinde olan yağ sökücülere verilen genel addır.
Yağ ve karbon sökücü ;Ph 7 ve üzeri olabildiği gibi Ph nötr olan karbon sökücülerde mevcuttur içerik yüksek oranda kostik veya solvent içerir.
Asidik yağ sökücü ; Adından da anlaşılacağı gibi Ph seviyesi 5 ve altı olarak 1 ph alara varan oranları mümkündür
Metal yüzey hazırlayıcı ; 3 işlemi aynı anda yapar ( formülasyonu çok önemlidir) yağ sökücü, pas sökücü, fosfat kaplayıcı bir aradadır.
Temizlik tineri ; Çok hızlı yanıcı ve uçucu oldukça tehlikelidir bu ürün kullanıcıları tehlikeli madde de çalıştıları için ssk pirimleri yüksek ödenir.
Metal yağ sökücü solventler ; türevleri mevcuttur. klorlu solventler, tinerler, gibi bir çok grup bu isim altında satılmaktadır. Temini çok kolay atması çok zordur. Atıkların bertarafını sağlayamayan firmalara çok ciddi cezalar verilmektedir. Yani Solventi aldığınız ve atığını lisanslı kuruluşa verdiğinizi kanıtlamak zorundasınız cezalar çok ciddi boyutta kg 1 ton atık cezası ; 80000.00 tl civarlarında.
İşlem sonrası son kontrolde kullanılan yağ sökücü parlatıcı ; Boyaya zarar vermeyen ve içerisinde bir miktar cila bulunan özel parlatıcılı yağ sökücüdür en önemli özelliği içerisindeki cila standart cila olmamalıdır. Özel boya cilası olmalıdır kullandığınız boyanın markasına göre parlatıcı yapılması daha uygundur.
Konsantre yağ sökücü ; Su ile seyreltilebilen yağ sökücü anlamına gelir standart yağ sökücüdür.
Konsantre katran ve yağ sökücü ; solvent katkılı veya yüksek oranda kostik katkılıdır boyalı yüzeylerde kullanılmasını önermeyiz. solvent veya kostik katkılı olmayan katran sökücülerde vardır fakat fiyatları düşünüldüğü gibi şu an sektörde alabileceklerinizin nerdeyse 10 katıdır. Şu an ürünümüz fransaya satılmaktadır ve Konsantre katran ve yağ sökücü ürünün fiyatı fıransada 85.00 eurodur. Yani kısaca fiyat bazında bakıldığında Kostik solvent veya silikat kullanmadan türkiye şartlarına göre yağ sökücü yapımı mümkün değildir. Silikat ile üretim yaptığını söyleyen herkes için problem aynıdır sistemlerinde yinede kostik kullanırlar çünkü; silikatın formülsayonu zordur üretim esnasında belli süreçlerden geçmesi gerekir ve silikat çeşitlerine göre üretim formülasyonunda silikatı soğuk suda parçalamak isterseniz silikat çok aşırı sert ve boyaya zarar veren bir ürün haline gelir. Sıcak üründe formülasyon yaparsanız 45 derecnin üzerinde 44,6 (derecenin altında silikat ani parçalanır ve işletmeler ve formüllerde mutlaka belli miktar kostik vardır nedeni silikat parçalandığında yerini alabilsin diyedir.
sadece silikattan ürün üretmek mümkün değild,r çünkü silikat oldukça korozif bir üründür bu nedenle fosfonatlar ile yumuşatılmalı ve katyonik yüzey aktifler ile desteklenmelidirler ve daha sonra yağ sökücü olarak kullanmalıdırlar.
Konsantre metal üzeri yağ sökücü ; konsantre yağ sökücü ile mantığı aynıdır.
Parça yıkama solventi : solvent türevlerinde güvenli gruptam kullanan kullanıcılar için sorun yoktur, fakat güvenli gruptan kullanmayan onaylı msds i olmadan ürün satan ve kullana için risk hep vardır. nedeni yukarıdaki solventleri( sellozik tiner, sentetik tiner, hegzan, toluen, xylen, klorlu solventler) gibi çok sayılabilecek görünmeyen kanserojen ürün vardır adı güvenli içini biliyormusunuz. Bu nedenle ricamız onaylı msds ini isteyiniz yağ sökücü olarak aldığınız ürünün.
Su bazlı yağ sökücü ; su ile seyreltilebilen yağ sökücüdür, klasik yağ sökücü. çeşitleri mümkündür kostik katkılı, fosfat katkılı, silikat katkılı, solvent katkılı, hatta doğalı bile var.
Yağ sökücde kullanılan kostik ile ilgili kısa bir not kostik cilt temasında tahriş edicidir fakat göze gelirse uygun göz duşu ile yıkanmaz ise körlüğe yol açabilir.
yağ sökücüde silikat kullanımı uygun formülasyon üretimi ciddi oranda zordur ve formülasyon yapıldığında üretim esnasında donma çökme yanında işletmeler için ciddi riskler teşkil eder.
Yağ sökücü alkol ve solvent kullanımı ile ilgili makaleyi okuyunuz.
umarım faydalı olmuştur.
Yağ sökücü Metal ve Pres baskı yapanlar için yağ çözücü kullanımı.

Yağ sökücü Metal ve Pres baskı yapanlar için yağ çözücü kullanımı.

Metal şekillendirmede kullanılan yağ türevleri değişmektedir. Bu yağlar hayvansal yağlar ve mekanik yağlar olarak ikiye ayrılırlar.

Hayvansal yağlar için yağ çözücü metallerin üretimden sonra sevki esnasında metallerin üzerine sürülürler, pas ve korozyona karşı metalin mukavemetini artırmak ve uzun zorlu bir yolculukta metalin gideceği adrese sağlam ve görüntüsü korozyon ile bozulmamış olarak gitmesini sağlar işlenmemiş yağ sınıfındadırlar. yagcozucu Bu yağların temizliği en zor olanıdır. Çünkü üretim esnasında herhangi bir kural yoktur ve bu kuralsızlık üretilen yağların yağ asitlerindeki oranlarındaki değişkenlik ve yağın yapısal değişikleri belirsiz olduğundan çözücüsü genelde deneme yanılma yöntemi ile bulunur. yagsokucu İşlenmemiş yağların avantajı her türlü koşula göre doğal ortamlarındaki kadar dayanıklıdır.

Diğer yag sokucu türevimiz ise işlenmiş ve katıkılı yağlar ve temizliği.Bu grup yağlar belli bir amaç için üretilmiştir.Dişli yağı, zincir yağı, kesme yağı, kalıp yağı, Koruyucu yağ, çekme yağı, sürtünme önleyici yağ, metal işleme yağı, hadde yağı, gibi birçok Türevi vardır. Bunlar  atık yağ temizleyici, yanık yağ temizleyici, karbonlaşmış yağ temizleyici veya boyaya zarar vermeyen yağ temizleyiciler grupları ile çözülmelidir..Ürüne göre zemine göre yağ sökücü yüzeye göre kullanılacak alana göre, kullanım şekline göre yağ temizleyici seçilmeli ve önerilmelidir…Yağ sökücüler kullanılan ürün yelpazesi oldukça geniştir ürünlerin sistematik olarak sisteme göre belirlenmesi tamamen sektör deneyimi ve uzmanlık istemektedir.

Her yağ sökücü ürünün kullanım alanı ve yeri uzman kişiler tarafından belirlenmelidir.

Danışınız Mesa kimya 2012 
Yazan : Muammer SAĞLAM