Boya öncesi veya metal işleme işlem sonrası metal üzerinde oluşan yağları temizlemek için metal yağ sökücü solvent kullanılır. Metal üzerinden yağ sökücü solventler tüm sanayide kullanılan ürünlerdir. Metal makinede işlenme esnasında yağ kullanılır. Yine metal ham iken korumak amacı ile üzerinde yağ vardır. Bu nedenle işlem yapmadan önce veya işlem bitiminde metal yağ sökücü solvent ile temizlenmelidir. Bu işlem esnasında kullanılan uçucu bileşikler veya su bazlı bileşiklere verilen genel addır. Birkaç tipi vardır kendi aralarında sınıflandırma yapılması açısından önemlidir.

Metal yağ sökücü solvent çeşitleri

Metal yağ sökücü solventKullanım alanlarına göre farklılıklar göstermektedirler. Çünkü kullanıcının önceden veya sonradan yapacağı işleme doğru orantılı metal yağ sökücü solvent seçimi yapmalıdır. Öyle ki farklı alan kullanımların da başarısız gibi duran metal yağ çözücü solvent bir başka uygulamada çok başarılıdır. Bunlar göz önünde bulundurulmalı ve seçim mutlaka doğru yapılmalıdır.
  • Hızlı uçucu metal yağ sökücü solvent ürünleri.
  • Yavaş uçucu metal yağ sökücü solvent ürünleri.
  • Klor içeren yağ sökücü solventler.
  • Klor içermeyen yağ sökücü solventler.
  • Yanıcı ve hızlı uçucu karakterde yağ sökücü solventler.
  • Doğal metal yağ sökücü solventler.
  • Yağsak metal yağ sökücü solventler.
  • leke ve yağ sökücü solventler.
  • Mürekkep sökücü solventler.
  • Boya sökücü solventler kategorileri altında incelenebilirler fakat hepsinde genellikle belli başlı solvent türevleri kullanılır. Klorlu solventler kullanılır, alifatik solventler kullanılır, silisilic hydrokarbon solventler kullanılır.

Metal yağ çözücü solvent özellikleri

Doğal solvent kategorilerine geçiş yaptığınız zaman metal yağ sökücü solvent güvenliler grubuna girer. Metil laktat ve soya yağı formülasyonları burada geçerlidir. Fakat doğal solventlerin eksi tarafı hızlı uçucu olmamalarıdır fakat formülasyonlarında insan sağlığı riski içermezler. Diğer metal yağ sökücü solvent güvenli grupta belli limitler söz konusudur. İnsan sağlığı limitleri yasa ile çizilen sınırı aşmamalıdır. Yasa ile çizilen sınırların belli ppm seviyeleri vardır bunları da ANCAK ONAYLI MSDS LER İLE BELİRLENEBİLİR. Metal yağ sökücü solvent onaylı msds ler yok ise firma sadece kendi msds ini veriyor ise sorun teşkil eder. Bu sınırların yasa değerinde olduğu veya olmadığı sadece güvene dayalıdır yasal değildir.
Klorlü solventler ve benzerlerinde ise klasik sorular vardır. Serbest klor bulunur mu tabi ki bulunmaz çünkü parametrelerde serbest klorun değeri yoktur. Burada kullanıcının belli bir alan içindeki çıkacak buhardan ppm seviyesinde değer yasa ile çok net çizilmiştir. Belli sınırlar içindedir bu sınırları aşması dahilinde yasada öngörülen çalışma şartları sağlanmalıdır. sağlamayan firmalar için yasal takip söz konusudur. Fatura ile aldığınız miktarın kullanımı ve firmanın bunu nasıl bertaraf ettiğini de ispat etmesi gerekmektedir. Yani onaylı atık kuruluşlarına vermek ile yükümlüdür. Vermeyenler ve doğaya dökenler hakkında uygulana cezalar oldukça ciddidir. Doğal solventler ile ilgili yasalarda belirtildiği gibi kullanıcılar için her hangi bir kısıtlama yoktur. metal yağ sökücü solvent ve solventler ile ilgili işletmelerin bertaraf etmeleri veya geri dönüşümünü nasıl değerlendirebilecekleri konusunda danışınız. Bazı şekil şartları karşılığında bu solventlerin geri dönüşümü mümkün ve işletme içerisinde kullanımı mümkündür danışınız.
Mesa kimya 27/05/2012
YorumlarHenüz bir yorum yazılmadı.
UYARI ! Yorum yapabilmeniz için lütfen üye girişi yapınız.!
Facebook İle Bağlan    Twitter İle Bağlan

Son güncelleme tarihi :10.04.2017