Endüstriyel yağ çözücü ürünler sanayi sektörü için üretilir. daha çok istenmeyen yağların temizlenmesi için kullanılırlar. Konsantre yağ çözücü ürünler bir çok alanda kullanım şekli ve içeriğine göre ayrım gösterebilirler. Yag cozucu ürünlerin bazı kullanım alanlarını tanıyacağız beraber.
yağ çözücü Kimyasallar

Kimyasal Yağ çözücü ürünler

Metal yağ sökücü solvent ( birkaç tipi vardır, yanıcı, klorlu, yağlı, doğal, güvenli metal yağ sökücü ürünler).
Lamel yağ sökücü solvent ( Dokuma esnasında kullanılan lamellerin yağ sökücü temizliği için kullanılır) solvent bazlı çeşitleri ve su bazlı çeşitleri vardır. Yağ sökücü sıcak veya soğuk kullanılabilir çeşitleri mevcuttur).
Nire yağ sökücü solvent ( Tezgahlardaki Nire gibi hareketli aksamların yağ sökücü temizliğinde kullanılır. Solvent bazlı ve su bazlı çeşitleri vardır, Yağ sökücü sıcak veya soğuk kullanılan tipleri vardır).
Tarak yağ sökücü solvent (Tezgahlardaki tarakların yağ sökücü temizliği için kullanılır. solvent bazlı ve su bazlı çeşitleri vardır. Yağ sökücü sıcek veya soğuk kullanılan tipleri mevcuttur.
Yağ sökücü el sabunu ( Sanayide özellikle yağ ile iç içe çalışan bakım veya ağır işte çalışan işçiler içindir ( onaylı msds ini isteyerek kullanınız)
Su bazlı yağ sökücü ( su ile seyreltilebilen yağ sökücü anlamına gelir piyasada kostik bazlı yağ sökücü, silikat bazlı yağ sökücü, alkol bazlı yağ sökücü, tipleri mevcuttur onaylı msds ini inceleyiniz alkali ürün grubundadır. ve güvenlik tedbirleri çok önemlidir. kostik bazlı ürün göz veya cilt temasında ciddi riskler doğurmaktadır. Silikat bazlı ürünler ise formülasyon desteğinden yoksun üretildiğinde oldukça ciddi riskler ihtiva ederki kostik sinerijasyonu olduğunda tehlike 3 kat artacaktır. Alkol bazlı üründe ise standart tedbirlerin yanında içinde hangi alkolün kullanıldığının bilinmesi çok önemlidir ki bir çok alkolün kullanımın insan sağlığı açısından belli ppm seviyeelrinde olması gerekmektedir mutlaka onaylı msds ini inceleyip öyle kara veriniz. Yağ sökücü ile ilgili en ciddi risk göz temasıdır cilt temasında tahriş eici bir ürün olmasının yanında göz e temas ettiğinde kostik bazlı veya diğer isimleri ile Koh, sodium hydroxide, kostik, sodyum hidroxid gibi ismlerdir göz temasları körlük noktasına varmaktadır. özellikle lens takanlar için durum daha ciddidir. satın aldığını firmadan uygun göz duşunu mutlaka temin ediniz. Fosfatlarda ise belli kısıtlamalar sözkonusudur, fosfatların avrupada kullanımı 1 ppm ler ile ölçülürken ülkemizde yasal sınırı belirlermiştir. doğa için ciddi risktir. Bunların tamamı onaylı msdsler ile gerçekleşmelidir.
Konsantre yağ sökücü : su bazlı ürünler ile ilgili aynı yönergeler incelenmelidir.
Elektrik pano temizleyici solvent : Elektriksel solvent olarakda bilinir. Klor bazlısı, solvent bazlısı, yanıcı olanı ve yanmayanı mevcuttur, tavsiyemiz yanmayan ve klor ihtiva etmeyen ürünlerdir fakat bunlarında türkiye yasalarında belirli ppm ile sınırlandırılmıştır. risk boyutları vardır. Elektriksel solvent alıyor iseniz onaylı msdslerinde kanserojen kategori 2 olduğunu bilmenizde fayda var malesef dünyada kullanımı bu şekildedir şayet elektriksel solvent kullanıyor iseniz ve bu ibare msds de yok ise kandırılıyorsunuz anlamına gelir.
Yanıcı üründe ise kanser riski belli ppm ile sınırlıdır fakat ürün yanıcıdır ve elektriksel temizlik yapar iken hattın kapatılması şarttır.
Klorlü solventlerde ise durum daha vahimdir çünkü ülkemiz ve dünya bu ürünleri direk kanserojen olarak tanımlamış ve yasalar çerçevesinde korumaya almıştır.
İthalatı belirli sınırlar iöinde yapılmaktadır fakat isim değiştirilerek halen yurt dışında ülkemize satılmaktadır. Solvent kullanımı ve güvenlik tedbirleri ile ilgili makaleyi okuyarak karar verin.
Elektrik motor temizleyici solvent : elektrik pano temizleyici solvent ile ilgili makaleyi okuyunuz.
Elektrik motor yağ sökücü : Elektrik pano temizleyici ile ilhili makaleyi okuyunuz.
Elektriksel solventler : Elektrik pano temizleyici ile ilgili makaleyi okuyunuz.
Zemin yağ sökücüler : zemin makinelerinde veya manuel kullanımda kullanılan yağ sökücü ürünlerdir.( alkali veya asidik karakterli olabilirler) onaylı msdslere göre risk tayini yapınız.
Epoxy yağ sökücü: yağ sökücü türevlerinin epoxiye göre formülasyonundan ibarettir ( asidik alkali veya nötr ph olabilirler) onaylı msdsler ile risk tayini yapılmalıdır.
Endüstriyel yağ sökücü : su bazlı yağ sökücü, konsantre yağ sökücü, solvent bazlı yağ sökücü, asidik yağ sökücü isimlerin endüstride yağ sökücü toplu ismidir.
Yağ sökücü ve çözücü: Sanayi veya gıda yağları için yağ sökücü veya yağ çözücü ürünlerdir, yağı parçalar veya yağın işlevini yok eder veya yağ ile bulunduğu yüzeyin arasına girerek yağın yüzeyden uzaklaştırılmasını sağlayan ürünlerdir. solvent bazlı yağ sökücü, su bazlı yağ sökücü, asit bazlı yağ sökücü, alkali yağ sökücü türevleridir.
Yağ sökücü otomatcılar için : otomat sektöründe parçaların yağ sökücü ile daldırma veya silme olarak yıkanması için tasarlanmıştır. Klor bazlısı, su bazlısı, klorsuz olanı , yanıcı olanı, yağlı olanı ve yağsız olan yağ sökücü türleri mevcuttur. onaylı msds ile risk tayini yapılması gerekmektedir.
Yağ sökücü talaşlı imalat : Talaşlı imalat yapanların kullandığı parça yıkama yağ sökücü ürünüdür, su bazlı yağ sökücü veya solvent bazlı yağ sökücü ürünlerdir. uygun risk tayini onaylı msdsler ile yapılmalıdır.
Parça yıkama solventi : talaşlı imalat açıklaması ile aynıdır ( dikkat edilecek husular kullanılan ürünün su bazlı yada solvent bazlı ise hangisine uyduğu ve uygun risk tayini.
Konsantre katran ve yağ sökücü : yağ sökücü çeşitidir, solvent kullanılımış ise içerikte bakılmalıdır ve uygun risk tayini solvent çeşitine göre yapılmalıdır, kostik kullanılmış ise risk tayini buna göre yapılmalı onaylı msds i incelenip karar verilmeldir.
Konsantre ham kumaş leke sökücü . su bazlı yada solvent bazlı olabilir her ikisindede uygun risk tayini onaylı msdslerin incelenmesi ile kara verilmeldir.
Konsantre metal üzeri yağ sökücü: solvent yada su bazlı olmasına göre içerik bilgilerine göre ilgili makaleyi makaleler bölümünden inceleyerek bakabilir ve buna göre onaylı msds leri inceleyerek karar vermelisiniz.
  • yağ sökücü nooil boyay zarar vermez
  • yağ çözücü nooil doğada %100 parçalanır
  • yag sokucu nooil insan sağlığı riski yoktur
  • yag cozucu nooil konsantre birim maliyetleri ile çok hesaplıdır
  • yagsokucu nooil tüm sanayi sektöründe suyun temas edebileceği tüm yüzeylerde kullanılır
  • yagcozucu nooil pres ve makine boya ve kaportalarının temizliğinde kullanılır
  • yağ sökücü nooil tır brandaları gibi zor yüzeylerin temizlenmesinde kullanılır.
  • yağ sökücü, yağ çözücü, yag sokucu, yag cozucu, yagsokucu, yagcozucu onaylı msds i için firmamız ile irtibata geçiniz.
Son güncelleme tarihi :18.01.2017
YorumlarHenüz bir yorum yazılmadı.
UYARI ! Yorum yapabilmeniz için lütfen üye girişi yapınız.!
Facebook İle Bağlan    Twitter İle Bağlan