Kıvamlaştırıcı ürünler genellikle ürünlerin viskozitelerini artırmak için kullanılır. Kullanıldığı alanlar asit kıvamlaştırıcı sıvı sabun kıvamlaştırıcı çamaşır suyu kıvamlaştırıcı gibi kullanılırlar. Solventler için kıvamlaştırıcı ürünler ve yapıları farklıdır. Sentetik kıvamlaştırıcı veya doğal kıvamlaştırıcılar ise kullanım durumuna göre değişkenlik gösterebilirler. Kıvam artırıcıların genel özelliği ürün viskozitelerini artırmaktır.
Kıvamlaştırıcı nedir

Kıvamlaştırıcı nedir

Ürün viskozite ve akışkanlık değerlerini değiştirmek için kullanılır.
Örneklemek gerekir ise solventleri kıvamlaştırarak boya sökücü jel üretiminde kullanılır. Çamaşır suyu ( sodyum hipoklorit) ve hidrojen peroksit kıvamlaştırma yapılarak kıvamlı çamaşır suyu ve dezenfeksiyon malzemesi yapmak için kullanılır. Sıvı bir malzemenin akışkanlığının düşürülmesi ve tutunma gücünün artırılması işlemidir kısaca. Cmc selüloz guar gum gibi ürünler gibi çeşitlendirilebilir. Tuz da sanayide kullanılan bir kıvam artırıcı olarak görülebilir.

Pas sökücü Asit kıvamlaştırıcı maddeler

kıvamlaştırıcı kimyasal Asidik ortamda çalışan kıvam artırıcı maddelerdir. Normal bir yüzey aktif ile de sağlanabilir. Ya da guar gum ( arap zamkı) gibi malzemeler ile de sağlanabilir. Bazı üretim metotların da tuz da kullanılabilmektedir. Selülozlar da çok iyi asit kıvamlaştırıcı olarak da kullanılabilirler. Fakat unutmayın kıvamlaştırıcı malzemeler tek başına çalışmazlar. Mutlaka yanına bağ yapıcı bazı malzemeler ve kullanılan ana ham madde ile ilgili bağlayıcılar isterler. Formülasyon başarısı seçilen ürün içindeki maddelerin tam uyumlu olması ile ölçülür. Uyumlu olmayan maddeler genellik ile ilk etapta çalışırken bir süre sonra normal sıvı değerlerine dönerler.

Sıvı sabun kıvamlaştırıcı el temizleme kremi kıvam artırıcı

kıvamlaştırıcı maddeler Sıvı sabunlarda kullanılan genel kıvam artırıcı tuz dur. Fakat sektörde tek başına tuzu kullanmak kıvam artırmaz çünkü yine ürün formülasyonunda tuzu tutacak maddeler gerekir. Bu maddeler akışkanlık sınırına göre düzenleyici olması gerekir. Bu türde bir ürün kullanımında sıvı sabun formülü önem kazanır.
Yoksa CH3 CH2 10CH2 OCH2CH2 nOSO3Na organik anyonik yüzey aktif organik tuz organosulfate 12 karbon atomlu sülfat grubuna bağlı bir madde ile katyonik quaternary ammonium veya phosphonium cation bilinen adı ile betain içine sadece tuz eklenerek de sıvı sabun yapılabilir. Fakat burada sorun stabilize ve cilt üzerinde vereceği etkiler çok acımasızca bir üretim olur. Bunun yerine alkil laktat ile yapılan üretimler daha stabil ve daha geçerlidir.
Yapacağınız formülasyon başarısı müşteri memnuniyeti odaklı ise alkil laktat ile üretim yapmalısınız. Ucuz olsun diyorsanız ilk formül üzerinden girmelisiniz. İlk formüldeki sorun betainin cilt emilimi çok yüksek olması ve karaciğer yağlanması ve karaciğer kanserinin diethonolamin ile birlikte ilk sebebi olmasıdır. Bizim sıvı sabun formülleri ile ilgili önerimiz alkil laktat ve tuz veya direk selüloz kullanarak formülasyon yapılmasıdır.
YorumlarHenüz bir yorum yazılmadı.
UYARI ! Yorum yapabilmeniz için lütfen üye girişi yapınız.!
Facebook İle Bağlan    Twitter İle Bağlan

Son güncelleme tarihi :20.04.2017