Endüstriyel ısıtma soğutma sistemleri başta olmak üzere konsantre kireç sökücü ürünler sektörel olarak su sistemlerinde, ısıtma soğutma sistemlerinde ve evsel kullanımlarda karşımıza çıkar. Oldukça çok çeşit ham madden üretmek mümkündür. Endüstriyel kireç çözücü 2 tipe ayrılır hassas metal olan sistemler ve olmayan sitemler. Burada inhibitör işe yaramaz bakır yada alüminyum olan bir sitemde kireç sökücü içindeki inhibitör kullanmak önemlidir. Ama daha önemli olan kullanılan asitin çeşidi ve karışım türevidir. Kullandığınız asit bu metallere uyumlu değil ise inhibitör hiçbir işe yaramaz. Sistem bilginiz yok ise her sistem için kullanılabilen endüstriyel konsantre güvenli kireç sökücü MiN50-SAFE kullanınız. Bakır ve alüminyuma zarar vermeyen kireç çözücü tipidir.
Kireç çözücü

Kireç sökücü nedir?

Endüstriyel Kireç sökücü çeşitleri endüstriyel sanayide su sistemlerinde su taşıma hatlarında klimalarda ısıtma soğutma sistemlerinde buhar kazanlarında ve çiller sistemlerinde sıklıkla kullanılmaktadır. Ürünler sanayide birçok asit türevi ile formülüze edilmektedir. Fakat tercih edilmesi gereken ürünlerin sistemdeki metallerin tam bilinmesine göre formülüze edilmiş konsantre kireç sökücü ürünler tercih edilmelidir. Yani kullanılacak endüstriyel kireç sökücü bütün metallerin bakır, pirinç ve aluminyum gibi cinslerine göre kireç çözücü formülüze edilmelidir. Belirtilen metallere zarar vermeden kireci de sökebilmelidir. Sistemsel kullanımları periyodik bakımları ve kullanılacak ortama göre de konsantre kireç sökücü formülasyonları mümkündür.

Kireç Nasıl oluşur?

Su içerisinde bulunan Kalsiyum ( kalsiyum karbonat, CaCO3 ), Magnezyum ( magnezyum karbonat MgCO3 ) sıcak soğuk dengesi bozulduğu anda belli ısılarda kristalize olması ile Kireç oluşumu meydana gelir. Yani şu anlama gelir suyu istediğiniz kadar filtre edin istediğiniz kadar yumuşatın istediğiniz tüm dış varyasyonları deneyin ozmos sisteminden tutun iyon tutucu sistemlere kadar mıknatıs sistemlerine kadar hepsi aslında su sistemlerinde kireç oluşumunu önlemeye yetmez.
Çünkü :Kireç sıcak suyun 30 derece ve üstü sıcaklıklarda soğuk metal ile teması esnasında Kalsiyum (kalsiyum karbonat, CaCO3), Magnezyum (magnezyum karbonat MgCO3) su soğukken suda çözünmüş halde kalırken, su ısındıkça bu maddelerin bir kısmı kristalize olup katı şekle dönüşmesi ile Kireç oluşumu başlar. Kireç oluşumları su sıcaklığı yaklaşık 28°C - 40°C civarında başlar ve su ısısı ne kadar artar ise kireç oluşumu’da aynı hız ile artmaya devam eder. Su ısındıkça Sadece kendisi Buharlaşır ve su içerisinde katılaşan (kalsiyum karbonat, CaCO3), Magnezyum (magnezyum karbonat MgCO3) mineralleri sistem içerisinde kalır ve siz su kayıplarında su ilavesi yapar iken aynı sisteme kireç ilavesi’de yapmış olursunuz.Kireç oluşumu aynı anda meydana geldiği yerler evimizdeki çaydanlıklar, buhar kazanları, buhar jeneratörleri ve su soğutma kuleleridir. Su ısınmaya başladığında Kireç oluşumu ve buharlaştığında Kireç kalıntıları sistemde bulunur.Kireç oluşumu ve kireç temizliği ile ilgili çözümler sanayi dalları ve sanayi tesisleri için değişkenlik göstermektedir.Kireç ile mücadelede başlıca yol Suyun içerisine katkılardan geçer yani sistem suyuna direk önleyicilerin ilavesi veya içeriye giren suyun iyonize edilmesi yöntemleri ile mücadelesi mümkündür.Burada ilave edilecek ürün su içerisindeki(kalsiyum karbonat, CaCO3), Magnezyum (magnezyum karbonat MgCO3) iyonlarını bağlayıp kireç oluşumunu ısı içeririnde izole etmelidir ve sistem suyuna sürekli dozajı şarttır. Ürünün sistem kurulumu gerektirme memsi ve bir pompa yardımı ile sistem suyu kaybı ve ilaveleri hesaplanarak sisteme kireç önleyici olarak ilave edilmesi gerekir.
kireç sökücü

Kireç sökücü kullanımı

Endüstriyel Kireç sökücü Sistem özelliklerine göre içeriğindeki asit çeşitleri ve kullanılacak yüzeylere göre türleri belirlenmiştir. Su sistemlerinde ve buhar sistemlerinde eşanjör olmayan sistemlerde konsantre kireç sökücü türevi farklıdır. Hassas metallerin olduğu yüzeydeki endüstriyel kireç sökücü türü farklıdır. Hassas metaller için üretilen Ürün her sistemde kullanılabilir fakat Normal sistemler için kullanılan konsantre kireç sökücü Hassas metallerin olduğu sistemlerde kullanılamaz.
Kireç sökücü ısıtma soğutma sistemleri ve hassas metal bulunan sistemler için: MİN-50H
Sistem özellikleri kontol edilir sistemde bulunan metaller Galvaniz kaplı, Eşanjör ve aluminyum plakalar bulunan, Bakır veya pirinç borular bulunan sistemler ise MİN-50H adlı ürünümüz kullanılır. Sistem suyu miktarı ölçülmeli ve dolaşım miktarı kesin olarak belirlenmelidir. Daha sonra uygun dozaj miktarı ile sisteme verilerek güvenle dolaştırılmalıdır.
Endüstriyel Kireç sökücü ürünlerin kullanımı
Kireç çözücü ürünler sistem su miktarı hesaplanmalı ve sistem dolaşım miktarına düşürülmelidir. Yani sisteminizde 10 ton su var ise sistem dolaşım miktarı ortalama 1500 veya 2000 kg gbidir sistem üreticiniz ve kazan imalatçınız ile görüşüp net sistem dolaşım miktarınızı öğrenebilirsiniz. Kireç çözücü kullanımı sistem dolaşım miktarı suyunun % 10 u kadar kireç çözücü ilavesi ile gerçekleştirilmelidir. Yani kısaca sisteminizde ortalama 1500 kg su var ise 150 kg Kireç çözücü ilavesi yapılıp sistemde ortalama 6 saat süresince dolaştırılmalıdır. Sistemde dolaşım esnasında seçilecek konsantre kireç çözücü nün en önemli özelliği Kireç yosun ve diğer elementleri parça parça sökmesi tercih edilmez çünkü sistem tıkanıklıklarına sebebiyet verir Bu nedenle sistemde kullanılacak ürün sistemdeki kireç pas yağ veya yosun tabakalarını çamur haline getirip sistemde tıkanıklık yaratmadan çözmeyi sağlaması önemlidir.

Kireç sökücü ürünlerin risk ve güvenlik tanımları

Endüstriyel kireç çözücü, sökücü ürünler genellikle asit bazlıdır bu nedenle buharının solunmaması el ve cilt temasından kaçınılması gerekmektedir. Ürün alımı yapılırken sistem risk tayini yapılmalı ve özel katıklar içeren koruyucu inhibitörler ile kombine formülasyonlar tercih edilmelidir. Standart kullanımlarda ürünün sistemden çıkışından sonra sisteme su ilavesinde gerekli korozyon önleyici katıkların ilavesi gerekiyor ise yapılmalıdır. Kullanılan konsantre kireç çözücü, sökücü ürün eğer pasivasyon yapılması gerekiyor ise uygun pasivasyon çözeltisi kullanılana asite göre değişmektedir. Sistem boşaltılmadan yada sistemde % 10 un altında konsantre kireç çözücü, sökücü var ise pasivasyon riskli konuma gelmektedir aşırı gaz çıkışı ve sistemde gaz sıkışmalarından kaynaklanabilecek sorunlar delinmeler ve sistemin kullanılmaz hale gelmesi olasıdır. Eski sistemlerde kireç çözücü kullanımı önerilmemektedir çünkü sistem kireç ile delinen yerler tıkandığı için kireç sökülünce eski sistemler su kaçırmaya başlayacaktır. Sistem analizi tam yapılmalı ve doğru ürün uzmanlar tarafından seçilmelidir.

Kireç sökücü msds

Endüstriyel Konsantre Güvenli Kireç çözücü ürünler onaylı sds veya msds bilgileri tse onaylı msds yazıcıarı tarafından yazılmış olmalıdır. Kalörifer petek kireç temizliyeci ve çeşitleri ile ilgili sds leri isteyiniz.

Kireç çözücü ürünlerin fiyatı ve ambalaj ticari takdim şekilleri

Bazı ürünlerin Ütü kireç sökücü gibi bazı ürünlerde toz kireç sökücü türleri vardır detaylı bilgi alınız. Uçak kireç sökücü toz ürünler de ambalaj bilgileri farklıdır. Kirec sokucu fiyatları 5.00 Tl den başlayarak 115 TL arasında değişmektedir. Ürün özellik ve içeriğine göre kirec cozucu fiyatları farklılıklar gösterebilir.
  • 30 litre pe bidon kireç cozucu
  • 210 litre varil kireç sokucu
  • 1000 litre IBC tank kireç çözücü
  • 16000 litre Tanker şeklinde endüstriyel kullanıma sunulmuştur.
Diğer ürünlerimizde sizlerin aradığı ürünler olabilir. Sistemsel veya fabrikanızda yağ temizliklerini Boyaya ve epoksiye zarar vermeyen Yağ sökücü ile yapabilirsiniz. Sistemlerinizde veya metalleriniz de pas var ise Pas sökücü ürünlerimiz ile çözüm bulabilirsiniz. Boya yenileme veya eski boya sökmek için Boya sökücü ürünlerimizi kullanabilirsiniz. Boya yapmadan önce boyanın dah kaliteli olması için Metal Yüzey hazırlayıcı ürün kullanmanız gereklidir. Zemine dökülmüş veya kzara dökülmüş yağ ve yağ atıkları için Ağır yağ sökücü ürün kullanmanızı öneririz. Kazara boru veya yanlış yere dökülen beton veya çimento atıklarını Beton sökücü ürün ile temizleyebilirsiniz. Eski bakır veya üretimde kullandığınız Bakırları Bakır parlatıcı ile eski haline getirebilirsiniz. Kumaş üretimi esnasında karşılaştığınız leke ve yağları Leke sökücü ile temizleyebilirsiniz. Mutfaklarınızda kullandığınız temizlik ürünü bulaşık sıvısı ve benzeri ürünleri Endüstriyel mutfak Hijyen ve temizlik ürünleri temin edebilirsiniz. Çalışma esnasında el ve cilt için yağ sökücü ürüne ihtiyaç duymanız halinde El temizleme kremi satın alabilirsiniz. Genel hijyen ve dezenfeksiyon ürünleri ile ilgili Genel Temizlik ve hijyen ürünleri grubumuzdan çeşitlere bakabilirsiniz. Fabrikanız otopar yol ve zeminler için Buz çözücü Antifriz ürünleri aradığınız kalite ve fiyat aralığındadır.
Son güncelleme tarihi :12.09.2016
YorumlarHenüz bir yorum yazılmadı.
UYARI ! Yorum yapabilmeniz için lütfen üye girişi yapınız.!
Facebook İle Bağlan    Twitter İle Bağlan