Karbon sökücü ürünler nitelik itibari ile yüksek ısılardan dolayı yanan yağ vb kimyasalların yüzeyden uzaklaştırılması için üretilen yanmış ve karbonlaşmış yüzey temizleyicilerdir. Burada nitelik olarak aranması gereken parametreler solvent içerikli ise kanserojen solvent içerip içermediği ve kullanılacak sistemde su bazlı ürünün kullanıp kullanılamayacağı aşamasındadır.

Karbon sökücü Nedir

Karbon sökücü Eğer bir yağ tankında yağ ve karbon temizliği yapılacak ise su bazlı ürün kullanımı daha sonraki kazana yağ girdiğinde yağ ile emise olmayacağı ve buhar basıncı altında yağın istenilmeyen ısılara ulaşıp yanmasından yani karbonlaşmasına sebebiyet vermektedir bu nedenle örnekteki sistemde su bazlı karbon sökücü kullanılamaz, yine yağ sisteminde solvent bazlı ürünlerinde kullanımı uygun değildir çünkü daha sonradan tanka ilave edeceğiniz yağında çözülmesine ve özelliğini kaybetmesine sebep olacaktır özel karbon sökücü gerektirir.

Korbon çözücü harici kullanımları ve özellikleri

Karbon sökücü harici dış yüzeyde kullanılacak ise özellik olarak yanıcılık parlayıcılık bakılmalıdır. Boyalı yüzeyde kullanılacak ise boyaya zarar vermemesi önemlidir. Boyasız yüzeyde kullanılacak ise buhar çıkışının öldürücü nitelikte olmamasında fayda vardır. Bu nedenle kullanılacak ürün öncelikle aranacak parametreler. Zehirli gaz çıkışı, buharının çevresel faktörleri,yanıcılık patlayıcı ve parlayıcılık olmamalıdır. Tabi ki önemli özelliklerden biriside logara verilmemelidir. Karbon sökücüler özel atık yönetmeliği koduna göre deşarj edilmelidir.

Carbon remover dikkat edilecekler.

İçeriğinde solvent içerek karbon sökücüler de durum farklıdır. Daldırma veya sistem de kullanılıyor ise buhar basıncı ortalaması ölçüm ile alınmalıdır. Yanıcılık değeri 40 derece üstü olmalı ve alev ve çapak geldiğinde yanmamalıdır. Karbon çözücüler baca vesaire yerlerde kullanılıyor ise maske gözlük ve eldiven kullanımı standart olmalıdır. Yukarıdan dökülüp daha sonra aşağıdan ürün sıyırma yöntemi ile alınmalıdır. Daha sonra sistem immum serv ile sistematik olarak karbon çözünürlük testi yapılmalı. Daha sonradan bacadan çıkacak ısıdan dolayı sıkışma ve karbon sökücü den dolayı patlama riski taşımamalıdır. Karbon sökücü solvent makine yardımı ile kullanılıyor ise. Makineden çıkan yağların özel atık kodu ile depolanması ve atılması gerekmektedir. Karbonlu yağlarda geri dönüşüm oranı yüksektir. Fakat yanma ısısının bilinmesi ve daha sonraki geri dönüşüm ayarlarında yanıcılık etkisi ve yüzeysel etki indirgemesi yapılmalıdır.
YorumlarHenüz bir yorum yazılmadı.
UYARI ! Yorum yapabilmeniz için lütfen üye girişi yapınız.!
Facebook İle Bağlan    Twitter İle Bağlan

Son güncelleme tarihi :11.04.2017