ASİDİK PAS SÖKÜCÜ VE PAS ÇÖZÜCÜLER

Sektörel olarak asit bazlı pas sökücü grubunda en çok kullanılan üründür. Formulasyonu basit fakat güvenlik önlemine dikkat edilmeyen sanayinin en önemli ürünlerimndendir.

Pas sökücü Formülasyonunda yapılabilecek bir çok güvenlik tedbiri var iken hiçbir satın alan, kullanan ve satcı firmanın dikkat etmediği ölümcül güvenlik açıkları ile dolu bir pas sökme işlemidir. Güvenli ve başarılı bir formülasyon ile kullanılması durumunda çok işlevsel bir o kadarda geri kazanıma faydalı olacak ürünü pas sökmek değil RESMEN METALİ ÇÜRÜTMEK VE AŞINDIRMAK İÇİN bilmedende olsa kullanıyor sanayiler ve işletmeler.

Bir çok pas sökücü formülsayonunda yapılan ortak hata ürünlerin oranları hesaplanmadan gelişigüzel inhibitör kullanımı. Metalin yapısına bakamadan pas sökme işleni için getirilen ürün ile ilgili yeterli veri olmadan bilincsizce kullanılması uzun vadede ölümcül sonuçlar doğuracak sağlık sebeplerine, KISA VADEDE İSE işletmeyi çok ciddi oranda zarara sokacak diğer metallerinde paslanmasını sağlayacak asit buharının işletmenin içerisinde alenen kullanılmasına göz yummak ciddi oranda sanayimize zarar vermekte ve işçilerimiz asit buharını soluyorak aksırarak tıksırarak metal silmeye çalışmaktadır.

Asidik Pas sökücü formülasyonunda dikkat edilecek hususlar:

İçerik olarak kullanılacak aside göre inhibitör seçiniz ve ilgili asit oranınca inhibitör giriniz.
Uluslararası normların üzerinde asit kullanmayınız, içerik olarak belirlenen miktarın dışında kullanılan asitler sağlık ve işletme yönünden ciddi oranda zararlı metaller üzerindeki yaptığı aşındırma pas sökme işlemini hızlandırırken aynı zamanda METALİNDE ÖMRÜNÜ BİTİRİYORSUNUZ.
Pas sökücüde kullanılacak asit grubuna göre gaz kesici kullanılmalıdır.
Pas çözücüde kullanılan asit grubuna göre bağlayıcı kullanılmalıdır.
Pas çözücülerde kullanılan üretim kazanlarının kesinlikle metal grubu olmaması gerekmektedir.
Pas sökücülerde kullanılan suyun kesinlik dionize su olmalıdır. (dionize su veya saflaştırılmamış su kullanılmaması durumunda ürün reaksiyonu oluşur dikkat edilmelidir.)
Pas sökücüde kullanılacak amin, etoxylate, noniyonik veya anyonik maddelerin seçimi kesinlikle ürün yüzey ve içerik asit oranına göre belirlenip 1000/3'ü aşmamalıdır. (aşması durumunda pas sökücünün yüzeyde ve metalde daha kalıcı haslar bırakabilir.
Üretilecek pas sökücü kullanılacak metale ve yüzeye göre formülüze edilirken kullanılacak asit seçimine dikkat edilmelidir.

Mesa Kimya


tel : 0224 443 1263
fax: 0224 443 2463
e-mail: info@mesakimya.com

PAS SÖKÜCÜ ÜRÜN GRUBUMUZ
Son güncelleme tarihi :05.04.2011
YorumlarHenüz bir yorum yazılmadı.
UYARI ! Yorum yapabilmeniz için lütfen üye girişi yapınız.!
Facebook İle Bağlan    Twitter İle Bağlan