ASiDiK PAS SÖKÜCÜ VE PAS ÇÖZÜCÜLER

Sektörel olarak asit bazlı pas sökücüler grubunda en çok kullanılan üründür. Formülasyonu basit fakat güvenlik önlemine dikkat edilmeyen sanayinin en önemli ürünlerimiz dendir. Ağır Pas sökücüler Formülasyonun da yapılabilecek bir çok güvenlik tedbiri var iken hiçbir satın alan, kullanan ve satıcı firmanın dikkat etmediği ölümcül güvenlik açıkları ile dolu bir pas sökme işlemidir. Güvenli ve başarılı bir formülasyon ile kullanılması durumunda çok işlevsel bir o kadarda geri kazanıma faydalı olacak ürünü pas sökmek değil RESMEN METALİ ÇÜRÜTMEK VE AŞINDIRMAK İÇİN bilmeden de olsa kullanıyor sanayiler ve işletmeler.
Bir çok pas sökücü formülsayonunda yapılan ortak hata ürünlerin oranları hesaplanmadan gelişigüzel inhibitör kullanımı. Metalin yapısına bakamadan pas sökme işlemini için getirilen ürün ile ilgili yeterli veri olmadan bilinçsizce kullanılması uzun vadede ölümcül sonuçlar doğuracak sağlık sebeplerine, KISA VADEDE İSE işletmeyi çok ciddi oranda zarara sokacak diğer metallerinde paslanmasını sağlayacak asit buharının işletmenin içerisinde alenen kullanılmasına göz yummak ciddi oranda sanayimize zarar vermekte ve işçilerimiz asit buharını soluyorak aksırarak tıksırarak metal silmeye çalışmaktadır.

Asidik Pas sökücü formülasyonunda dikkat edilecek hususlar:

İçerik olarak kullanılacak aside göre inhibitör seçiniz ve ilgili asit oranınca inhibitör giriniz. Uluslararası normların üzerinde pas sökücü asit kullanmayınız. İçerik olarak belirlenen miktarın dışında kullanılan asitler sağlık ve işletme yönünden ciddi oranda zararlı metaller üzerindeki yaptığı aşındırma pas sökme işlemini hızlandırırken aynı zamanda METALİNDE ÖMRÜNÜ BİTİRİYORSUNUZ.
Pas sökücüler de kullanılacak asit grubuna göre gaz kesici kullanılmalıdır. En iyi pas çözücü de kullanılan asit grubuna göre bağlayıcı kullanılmalıdır. Pas çözücülerde kullanılan üretim kazanlarının kesinlikle metal grubu olmaması gerekmektedir. Demir pas sökücüler de kullanılan suyun kesinlik dionize su olmalıdır. (dionize su veya saflaştırılmamış su kullanılmaması durumunda ürün reaksiyonu oluşur dikkat edilmelidir.) Pas sökücü de kullanılacak amin, etoxylate, noniyonik veya anyonik maddelerin seçimi kesinlikle ürün yüzey ve içerik asit oranına göre belirlenip 1000/3'ü aşmamalıdır. (aşması durumunda pas sökücü nün yüzeyde ve metalde daha kalıcı haslar bırakabilir. Üretilecek pas sökücü kullanılacak metale ve yüzeye göre formülüze edilirken kullanılacak asit seçimine dikkat edilmelidir.
YorumlarHenüz bir yorum yazılmadı.
UYARI ! Yorum yapabilmeniz için lütfen üye girişi yapınız.!
Facebook İle Bağlan    Twitter İle Bağlan

Son güncelleme tarihi :27.03.2017