Alkali solvent tanımı ph 7 ve üzeri olan veya ph 7 ve üzeri ayarlanılabilen alkali solventler için geçerlidir. Alkali solventler tüm sanayide kullanımı mümkün olan solvent türevleridir. Üretim içeriği ph 7 ve üzeri olabilmek de veya ph 7 ve üzerindedir. Kullanım alanına uygun kimyasallar ile ayarlanılabilen solvent türleridir. Genel yapıları itibari su bazlı solvent grubuna da girebilirler solvent bazlı ürün grubuna da girebilirler.

Alkali solvent özellikleri

Genel en önemli bilinen özelliği ph yapısıdır. Bu ph yapısı sayesinde istenen çözücü gücüne ulaştırılan ürünlerdir. Veya üretim esnasında istenen ph yapısına göre ayarlanabilme özelliği gösteren alkali solventler. Uygulama ve üretim aşamasında ayrılmaları gerekmektedir. Uygulama esnasındaki alkali solventler istenen çözme efekti veya ayrışma efekti için özel nitelikler taşıyabilmektedir. Fakat üretim esnasında kullanılacak alkali solventler direk malzeme yapısı ile doğru orantılı seçilmelidir. Burada ayrımın önemli noktası üretimde kullanılan alkali solvent malzeme karakteristiğindeki etkisidir.

Alkali solventler seçimi kullanım

Son kullanıcı ürün olarak kullanırken alkali solvent seçimi çok önemlidir. Çünkü son işlem ve özellik istenilen alkalite ile sağlanıyor ise burada istenen niteliğe ulaşılmış demektir.

Alkali solventler kullanım seçimi bir örnek ile açıklayalım.

Örnek alkali solvent gliserin olsun. Özellikle gliserin seçilmesindeki önemli etken hemen hemen hepsine uymasıdır. Su bazlı olabilir istenen alkaliteye ayarlanabilir yapısı bir çok uygulama ile eşleşir. İstenir ise gliserin ph 12 ye ayarlanabilir veya üretim esnasında 12 ph lı bir ürün içerisinde kullanımı yapılabilmektedir. Uygulama şartlarına göre düşünülmesi ve doğru ayar yapılması en kolay solvent türüdür.

Alkali solvent seçimi üretim

Yağ sökücü ürün üreteceksiniz fakat alkali solvent türevi araştırmanız maalesef olumsuzluk ile sonuçlanabilir. Çünkü genel çıkacak bir çok solvent ya zararlı grup içerisinde yada sizin anlayışınızdan oldukça uzak olması önemlidir. Burada seçim yapılır iken kullanım ve uygulama işbirliği ve alkali dayanımı göz önüne alınmalıdır.

Alkali solvent üretim için seçim örneği mono propilen glikol

Yine su bazlı ve solvent bazlı grup içerisinde kullanımında sakınca olmayan bir ürün seçtik. Tıpkı gliserinden olduğu gibi. Burada uygulama önceliği formülasyon ve istenilen yapı taşı olarak seçimi. Yüksek alkalite dayanımı ve yüzey uygulamaları için özel niteliği olması önemsenmelidir. Alkali solvent grupları ve ürünleri çok çeşitli ve farklıdır. Her üretim veya kullanım için alkali solventler değişiklik gösterebilir. Bu nedenle alkali solventler içerisinde kullanıcı ve üretici açısından formül ve uygulama yapı taşlarına göre seçim yapılmalıdır.
YorumlarHenüz bir yorum yazılmadı.
UYARI ! Yorum yapabilmeniz için lütfen üye girişi yapınız.!
Facebook İle Bağlan    Twitter İle Bağlan

Son güncelleme tarihi :21.08.2017