Epoksi boya sökücüler ve epoksi boya sökücü ürünler hangi boya çözücü ürünler ile epoksi boya söküm yapılır. Epoksi boya çözücü ile ne tür bir yüzeyden epoksi boya sökme işlemi yapmak istiyorsunuz. Beton bir zeminden mi epoksi boya söküm işlemi yapacaksınız. Metal bir yüzeyden mi epoksi boya çıkarıcı kullanacaksınız. Dik bir yüzeyde mi kullanacaksınız bu epoksi boya çözücüleri. Yada parça boya attınız ve hatalı boyalarımız çok bunları temizlemeye mi çalışıyorsunuz. Size biraz karmaşık gelebilir fakat doğru ürün seçimi ve sizin paranızın boşa gitmemesi için bu ayrıntılar çok önemlidir.
Epoksi boya sökücü

Epoksi boya sökücüler nedir

Epoksi boya sökücüler istenmeyen epoksi boyalarını yüzeyden rahatça temizler iken yüzeye zarar vermeyen ürünlerdir. Yoksa neden epoksi boya sökücü ürüne ihtiyaç duyasınız ki. Elinize canavarı alır ıspatula alır rahatlık ile epoksi boya çıkarıma işlemini yapardınız değil mi. İşte tüm bu işlemleri insan gücünü riske etmeden en kolay epoksi boya söküm yöntemi kimyasal epoksi boya sökücü kullanmaktır. Epoksi boya çözücü daha geniş anlatımları ve tiplerini inceleyelim.
Epoksi boya sökücüler

Epoksi boya sökücü tipleri

Kullanım alanına ve kullanım şekline göre epoksi boya sökücüler değişiklik gösterir. Çeşitlilik epoksi boyanın içeriğine ve çeşidine göre değişkenlik göstermektedir. Bunda seçenek ve doğru kullanım size uygun tipi seçmek ile başlar. Jel epoksi boya çözücü kimyasallar ve sıvı epoksi boya sökücü kimyasallar.

Epoksi boya sökücü tipleri ve tanımlamaları

 1. Jel epoksi boya sökücüler: Genellikle dik yüzeyler için tasarlanmışlardır jel epoksi boya sökücü ürünlerden kendi aralarında 3 gruba ayrılırlar. Bunları ürün tanımlamalarında açıklayacağım.
 2. Sıvı epoksi boya çözücüler: Daha çok daldırma proseslerine uygundur ve sistem ürünüdür. Daldırma havuzlarında kullanılırlar bunlarda kendi arlarında 4 gruba ayrılırlar. Ürün tanımlarında geniş yer ayıracağım.
Epoksi boya söküm

Jel epoksi boya çözücüler

Genel kullanım amacı dik yüzeylerde epoksi boya söküm kullanımı içindir. Jel yapısı sebebi ile dik yüzeylere tutunması bu ürünü tüm bakım ve tamir yapanlar için vazgeçilmez kılmaktadır. Jel epoksi boya sökücü ürünler kendi aralarında üç gruba ayrılırlar. Bu kullanıcı açısından şu anlama gelir epoksi tipleri nasıl değişiyor ise kolay boya söküm yapmak isteyen için. Doğru ürün seçimi yapmak da bu yapılardan hangisinin epoksi türümüze uygun sökücü olduğunu bulmamızdan geçer.

Jel epoksi boya sökücü tipleri

 1. Jel epoksi boya sökücü kimyasal alkali. Ph yapısı 7 ile 14 arasındadır.
 2. Jel epoksi boya sökücü kimyasal asit bazlı. Ph yapısı 1 ile 5 arasında bulunur.
 3. Jel epoksi boya sökücü kimyasal ph nötr. Ph yapısı 5 ile 7 arasında olmalıdır.
Doğru seçim sizin epoksi türünüz ile eşleşen seçimdir. Doğru seçim yapmamış iseniz sonuç genellikle başarısız olur çünkü her boya sökücü her boyada etkili değildir.
Epoksi boya çözücü

Sıvı epoksi boya çözücü kimyasal ürünler

Sıvı epoksi boya sökücü ürünler genellikle sistem ürünleridir. Daldırma ve hızlı boya söküm yapılacak işlemlerde kullanılır. Seri boya söküm yapılacak parçalara ve boyaya en uygun kimyasal hem maliyeti düşürür. Aynı zamanda seri boya çıkarma işlemi yapılmasını sağlar. Önemli ayrıntıları vardır çünkü işlem sırasında kontrol edilmesi gereken parametrelerin takibi önemlidir.

Sıvı epoksi boya söküm sınıflandırılması

Bu ayrımın yapılmasından sonra sistem gereksinimlerine göre de ayırmak gerekir. Çünkü bazı epoksi boya söküm sistemleri soğuk olarak kullanılır. Bazı epoksi boya çıkarma sistemleri de sıcak olarak kullanılmaktadır. Yani kullanım esnasında ısı ile söküm hızlandırılmaktadır.
 1. Epoksi boya çözücüler alkali yapıda olanlar
 2. Epoksi boya çözücüler asidik yapıda olanlar
 3. Epoksi boya çözücüler ph nötr olanlar
Sıcak kullanımda ayrılan epoksi boya sökücüler tipleri
 1. Epoksi boya çıkarıcı sıcak olarak kullanılan alkali tipler.
 2. Epoksi boya çıkarma ürünleri sıcak olarak kullanılan asidik tipler.
 3. Epoksi boya söküm kimyasalları sıcak olarak kullanılan ph nötr tipler.
Soğuk kullanımda ayrılan epoksi boya sökücüler tipler
 1. Epoksi boya çözücü asidik kimyasal ürünlerin soğuk olarak kullanımları.
 2. Epoksi boya çözücü ph nötr kimyasal ürünlerin soğuk kullanımı.
 3. Epoksi boya çözücü alkali tipler ve soğuk olarak kullanılması.
Epoksi boya çözücüler

Epoksi boya çıkarma ürünleri nasıl seçilir

Her epoksi farklıdır bu nedenle bu işlemi yapmadan önce sormanız gereken sorular vardır. Çünkü doğru ürün seçimi bu sorular ile netleşir. Söküm öncesi ve sonrası yaşanması olası problemlerin önüne geçilmesinin en kolay yolu budur. Bu sorular aşağıdaki gibidir.
 1. Epoksi boya sökücü kimyasallar kullanılacak yüzey kesin ve net bilinmelidir. Yüzey belirlemesi net yapılmalıdır.
 2. Epoksi boya sökücü kimyasal sonrası hangi işlem yapılacağı netleştirilmelidir.
 3. Epoksi boya sökücü kimyasal ömrü ve kullanımı netleştirilmelidir.
 4. Epoksi boya sökücü kimyasallar kullanım riskleri ve atık kontrolleri önceden belirlenmelidir.
Epoksi boya sökücüler doğru seçimin bir diğer önemi de kullanılacak malzemenin sürekliliğidir. Eğer bir kaç defalık epoksi boya sökücü kullanım olacak ise jel ürün seçilmelidir. Şayet bu kullanımlar sürekli ise sıvı ürünlere yönelinmelidir. Daha fazla bilgi almak veya epoksi boya çözücüler ile ilgili sipariş vermek isterseniz iletişime geçiniz teşekkürler.
YorumlarHenüz bir yorum yazılmadı.
UYARI ! Yorum yapabilmeniz için lütfen üye girişi yapınız.!
Facebook İle Bağlan    Twitter İle Bağlan

Son güncelleme tarihi :11.08.2017