BLOG KATEGORİLERİ
Makine Yağı Nasıl Temizlenir

Makine Yağı Nasıl Temizlenir

Makine yağı temizleme
Makine yağları ile sektörde yaşanılan sıkıntılara bir nebze cevap niteliğinde bir Makine Yağı Nasıl Temizlenir yazısıdır. Makine yağları yapısı itibari ile sanayi sektöründe her çalışan makinede olmak zorundadır.

 

Bu nedenle makinelerin çalışması esnasında etrafa bulaşabilirler. Kazara dökülebilirler ve bunların temizlenmesi esnasında kullanılan yöntemleri eğrisi doğrusu ile inceleyeceğiz.

 

Çünkü Eski yöntemler ve yeni yöntemler arasında oldukça farklılıklar var. Şimdiki ürünler arasında da uçurum farklar var. Eski yöntemleri kötülediğimi düşünmeyin. Eğer yeni güvenilir ürün bulamıyorsanız eski denenmiş yöntemler en iyisidir unutmayın.

 

Fakat eski yöntemlerin günümüz koşulları için bazı sakıncaları vardır. En önemlisi insan ve işçi sağlığı şüphesidir. Bu şüphe yapılan araştırmalar neticesinde kanıtlanmıştır. Yani şüphe olmaktan çıkmıştır.

Makine Yağı Nasıl Temizlenir

Hangi ürün Makine yağı temizleme için daha kullanışlıdır. Öncelikle bu iş için kullanılan yağ sökücü ürünleri sırası ile inceleyelim.

Eski yöntemler neler bir bakalım karşılarına da Risklerini yazalım:

Makine yağı nasıl temizlenir

Bor yağı: Aynı makineden alınan ürün ile makine temizliği yapılırdı. İçer de ki mikrobik ortamın çoğalması en önemli sorun olarak bilinirdi. Sürekli yapılan temizlikte sarı bir tabakanın çoğalması görünürdü. Makine üzerinin toz ve toprak katmanları ile süreç içinde kalıp gibi bir tabaka oluşur. Bunu sökmek için ise ikinci eski yöntem kullanılırdı.

Makine yağ temizliği

Mazot - Dizel: Kalıplaşan tabakayı mazot ile silmeye çalışılırdı. Metal aksamlar için uygun gibi gözükse de boyalı aksamlar için sonuç felaketti. Boya üzerine kalıp tabakası iyice yayılır. Temizlediğinizi zannedersiniz boğazınız kokudan yanar ama ertesi gün sarı sarı sırıtarak kirler size bakar. Buda olmadı deyip daha işlevsel yöntem olan benzin ve tiner ile temizlik yapılırdı.

 

Benzin-Tiner: Bunlarda mazotun bir tık daha iyisiydi makine temizleme esnasında çok iyi görünürlerdi. Ertesi gün makineye baktığınızda ASKERİ KAMUFLAJ bir makineniz vardı artık. Boyaların yarısı yeşil diğer yarısı açık yeşil tam araziye uygun bir makineniz olurdu. Hatta ağır yağlı yerler öyle çok silinmiş ki ustanın elinde yağlı boya tekrar boyarken çok rastlamışımdır.

Konsantre yağ sökücü ile doğru şekilde makine yağı nasıl temizlenir

Öncelikle sormanız gereken birkaç soru var.

  • Makine boyası orijinal mi değil mi orijinal ise sorun yok görünmeyen bir kısmında test ederek de öğrenebilirsiniz
  • Makine boyası sonradan boyanmış ise hangi tip boya kullanılmış ve bu boyanın tip ve özellikleri kullanacağınız ürünün seyrelme oranı bu şekilde ortaya çıkar

1.1: Makine boyası orijinal ise ufak görünmeyen bir bölgesinde test ediniz. Makine boyalarında bir kaç çeşit boya türü ve bir kaç çeşit boyama türü vardır. Konsantre ürün kullanılacak ise buna göre seyreltme oranı belirlenmelidir. Fırınlanmış toz boya bir ürüne 1 birim su 5 birim ürün verirseniz boya süreç içerisinde solacak parlaklığını kaybedecektir. Bu nedenle çok önemlidir.

2.1: Makine boyası sonradan boyanmış ise kullanılan boya ve boyama yöntemi çok önem arz eder. Boya üzeri temizliği tiner veya alkali bazda bir kimyasal ile yapmışsa bu boyanın ömrü ortalama 2 aydır daha sonra boya atmaya başlayacaktır. Bu nedenle yağ temizliğinde bunu dikkate almazsanız makine elinizde kalacaktır.

Makine yağ temizliği yapılırken nelere dikkat edilir

Boyalı yüzey ve metal yüzey tepki alanlarına dikkat etmek gerekir. Su bazlı kimyasallarda yapılan genel yanlışlar. Genellikle alkali bazdaki kimyasalların boyalı yüzeyi temizlerken metallere de sıkılma sorunudur. Boyalı yüzeylerde ise boyanın cinsi ve sonraki işlem dikkate alınmayarak direk Yüksek alkali malzemelerin işletmeye satılma problemidir. Tiner mazot vesaireyi anlatmıyorum bile yağı br taraftan alıyor öbür tarafa yapıştırıyorsunuz söyleyeyim.

Makine yağ temizliği uygulaması
Makine yağ temizliği yaparken en önemli dikkat noktası nedir; Zayıf alkali ürün kullanımına dikkat etmek gerekir. Yüksek alkali kimyasallardan uzak durmak gerekir. Yüksek alkali kimyasallar hem metalin sağlığı açısından sorun teşkil eder. Yüksek alkali kimyasallar daha sonra boya yapılacak yüzey için çok ciddi risk teşkil eder.

Zayıf alkali Kimyasal ne demektir; Siteyi dolaşın biraz :) Kopyala yapıştır iş yapmayın. Kısaca kendisinden önceki ile birleşirken kendisin den sonrasına yüzeyi başladığı gibi bırakır diyeyim.

Zayıf alkali yağ sökücü kimyasalların önemi: En önemlisi tehlike riski yüksek alkali yağ sökücüler oran ile daha düşüktür. Bu nedenle kullanıcı riski yok denecek kadar azdır. Fakat bu hiç risk yok anlamına gelemez. Yine de alınması gereken güvenlik önlemleri alınmalıdır. Msds ve sds ler de verilen güvenlik tedbirleri uygulanmalıdır.

Makine yağı temizliği nasıl yapılır

Makine yağı temizliği nasıl yapılır
Su bazlı ürün ile yapacaksanız yukarıdaki yönergeleri takip edeceksiniz. Boyaya göre seyrelme oranını bulup daha sonra uygun aparat ile temizlik yapacaksınız. Silme, püskürtme veya daldırma nasıl yapacaksanız ürünü buna göre seçmelisiniz. Düşük köpük, yüksek köpük veya solvent bazlı ürünler ile temizleyecekseniz yönergeler iniz bu yönde olmalı.

Benim önerim Mesasol yağ çözücü: Neden Mesasol diyeceksiniz sebeplerini sayayım.

  1. Boyalı yüzeye zarar vermeyen Konsantre yağ sökücü üründür.
  2. Yüzeye göre konsantre edilebilen yağ çıkarıcı olması dolayısı ile mesasol.
  3. ZAYIF ALKALİ olarak üretilen piyasadaki en önemli ürünlerden olması dolayısı ile Konsantre yağ çözücü Mesasol Öneririm.

22.11.2016 16:29

Yazar : Mesa Kimya


Mesa KimyaeticaretPORT Altyapısı Kullanılmıştır