BLOG KATEGORİLERİ
Korozyon önleyici pas koruyucu ürünler

Korozyon önleyici pas koruyucu ürünler

Metal koruma amaçlı korozyon önleyici kimyasallar kullanılır. Kullanım amacı pas ve korozyon oluşumunu pas önleyici yağ ile geciktirmek ve önlemektir. Pas koruyucu sprey olarak da kullanımı yapılabilir. Pas önleyici kimyasallar ve korozyon önleyici sprey ürünlerde dikkat edilmesi gereken kullanım öncesi yüzeyin hazırlanma şeklidir. Korozyon önleyici yağ metal-guard kullanılmadan önce metaller üzerinde pas veya korozyon olmaması gerekir. Nemlenme var ise bu nem tabakasının metal üzerinden temizlendikten sonra uygulama yapılması gerekir.

pas koruyucu 

Korozyon önleyici ve Metal koruyucular çeşitleri

Korozyon önleyici ürünler yağ bazlı vaks bazlı veya su bazlı olabilirler. Özellik olarak kullanılacağı yüzey parçanın yolculuk esnasında karşılaşacağı zor şartlar göz önüne alınır. Bu yolculuk deniz aşırı veya açık hava bekletmesi yada kapalı alanda beklemesi gibi şartlar belirlenmelidir.

  • Vax esaslı korozyon önleyici çeşitleri.
  • Silikon türevi pas koruyucu çeşitleri.
  • Yağ türevi pas önleyici çeşitleri.
  • Su bazlı sistem korozyon önleyici çeşitleri.

Korozyon önleyici seçimi için parametreler

  1. Korunacak parçanın cinsi ve nasıl saklanacağı belirlenmelidir.
  2. Saklama koşulları şekli belirlenmelidir açık alan kapalı alan gibi kesin ve net olmalıdır.
  3. Koruma yapılacağı süre uzadıkça pas önleyici fiyatı da artar bu nedenle önemlidir.
  4. Deniş aşırı veya deniz kenarında olan parçalar için farklı pas önleyici ürünler kullanılır.
  5. Saklanacağı ortamın koşullarına göre korozyon önleyici seçimi çok önemlidir.

 Korozyon önleyici

Pas önleyici metal-guard nitelikler

Vaks türevi pas koruyucular sektörsel olarak uçucu olarak bilinen metal üzerinde film tabakası bırakan ürünlerdir. Aktif koruyucusu solvent bazlı ise sentetik aktif koruyucusu su bazlı olanlar ise isefny olarak geçerlidir. Vaks türevlerinin kullanım alanları genelde metal sektöründe (kısa mesafe sevkıyatlar için kullanılabilir). Koruma ömrü en fazla 2 hafta standart korumadır. Yaz aylarında ise dört haftaya çıkmaktadır. Fakat bir film tabakası da olsa üzerinde mutlaka yağ (d.c.ı) tabakası bırakır belli bir süre sonra yağ tabakası temizlenmez ise metalin ısısı eksi bir olduğundan belirli bir süre sonra pas oluşumu hızla tekrar başlar. Demir için uygun değildir daha çok çelik ve A metal grubu türevler için uygun bir üründür. Ağır pas sökücü kullanmak istemiyor iseniz mutlaka korozyon önleyciler kullanınız.

Pas koruyucu formülü

korozyon önleme
Vax esaslı ürünler kısa dönem metal koruma ile ilgili etkili çözümlerdir. Fakat denizaşırı veya uzun süreli koruma için fe denetimi ve nötralizasyonu olan polimerik yapıda ürünler tercih edilmelidir. Dış etken koruması veya iç etmen koruması birlikte sunan ürünler kullanılmalıdır. İçerik olarak amin konjektin de polimerik karışımlar pas ve korozyon kontrolünde risksiz bir ürün olacaktır. Pas sökücü kullanımını azaltan en önemli ürünlerdir. basılan parçaların temizlenmesi esnasında yağ sökücü kullanılmış ise bu da pas sorunu oluşturabilir. Parçaların üzerinde işaretleme boyası var ise boya sökücü ürünlerimizi kullanınız. Su sistemleri için kireç sökücü kullanmışsanız su sistemleri için kireç önleyici kullanmayı ihmal etmeyin.


Mesa KimyaeticaretPORT Altyapısı Kullanılmıştır