BLOG KATEGORİLERİ
Asidik pas sökücüler ve çözücüler

ASİDİK PAS SÖKÜCÜ VE PAS ÇÖZÜCÜLER NEDİR.

Formulasyonu basit fakat güvenlik önlemine dikkat edilmeyen sanayinin en önemli ürünlerimiz dendir. Pas sökücü Formülasyonunda yapılabilecek bir çok güvenlik tedbiri var iken hiçbir satın alan, kullanan ve satıcı firmanın dikkat etmediği çok önemli güvenlik açıkları ile dolu bir pas sökme işlemidir. Güvenli ve başarılı bir formülasyon ile kullanılması durumunda çok işlevsel bir o kadarda geri kazanıma faydalı olacak ürünü pas sökmek değil RESMEN METALİ ÇÜRÜTMEK VE AŞINDIRMAK İÇİN bilmeden de olsa kullanıyor sanayiler ve işletmeler. Asidik pas sökücü Sektörel olarak asit bazlı pas sökücü grubunda en çok kullanılan üründür.

Birçok pas sökücü formülsayonun da yapılan ortak hata ürünlerin oranları hesaplanmadan gelişigüzel inhibitör kullanımı. Metalin yapısına bakamadan pas sökme işleni için getirilen ürün ile ilgili yeterli veri olmadan bilinçsizce kullanılması uzun vadede çok ciddi sonuçlar doğuracak sağlık sebeplerine, kısa vadede ise işletmeyi çok ciddi oranda zarara sokacak diğer metallerin de paslanmasını sağlayacak asit buharının işletmenin içerisinde alenen kullanılmasına göz yummak ciddi oranda sanayimize zarar vermekte ve işçilerimiz asit buharını soluyarak aksırarak tıksırarak metal silmeye çalışmaktadır.

Asidik Pas sökücü formülasyonunda dikkat edilecek hususlar.

Asidik pas sökücüler ve cözücüler

İçerik olarak kullanılacak aside göre inhibitör seçiniz ve ilgili asit oranınca inhibitör giriniz. Uluslararası normların üzerinde pas sökücü yapımında asit kullanmayınız, içerik olarak belirlenen miktarın dışında kullanılan asitler sağlık ve işletme yönünden ciddi oranda zararlı metaller üzerindeki yaptığı aşındırma pas sökme işlemini hızlandırırken aynı zamanda METALİNDE ÖMRÜNÜ BİTİRİYORSUNUZ.

Pas sökücü de kullanılacak asit grubuna göre gaz kesici kullanılmalıdır. Pas çözücüde kullanılan asit grubuna göre bağlayıcı kullanılmalıdır. Pas çözücülerde kullanılan üretim kazanlarının kesinlikle metal grubu olmaması gerekmektedir. pas sökücüler de kullanılan suyun kesinlik dionize su olmalıdır. ( dionize su veya saflaştırılmamış su kullanılmaması durumunda ürün reaksiyonu oluşur dikkat edilmelidir.) Pas sökücü de kullanılacak amin, etoxylate, noniyonik veya anyonik maddelerin seçimi kesinlikle ürün yüzey ve içerik asit oranına göre belirlenip 1000/3 ü aşmamalıdır. ( aşması durumunda pas sökücünün yüzeyde ve metalde daha kalıcı haslar bırakabilir. Üretilecek pas sökücü kullanılacak metale ve yüzeye göre formülüze edilirken kullanılacak asit seçimine dikkat edilmelidir.

Sanayi kullanımlarında Asidik pas sökücüler ve Pas çözücüler korozyon ve oksit oluşmuş yüzeyler için temizlik maddesi olarak kullanılan genel ürünlerdir. Korozyon tipine göre seçimi yapıldıktan sonra uygulaması yapılmalı. Doğru ürün seçim yönergeleri genellikle pas türünü bilmek ile doğru orantılı gerçekleşmektedir.

Asidik Pas sökücü içeriğinde kullanılan asit türleri

Genel bilgi eski yöntem kullananlar için kullanılana asit türleri bilinen asit türleridir. Bunlar içerisinde formülasyon en sık kullanılanlar ise Nitrik asit, Sülfürik asit, Hidroklorik asit, Fosforik asit, Borik asit, Asetik asit, Formik Asit, Hidrojen floride, Sitrik asit genel formül yapılarında mutlaka bir tanesi bulunmaktadır. Sanayide kullanılan Ağır pas sökücü içinde bu durup aynıdır.

Kullanılan asit türleri doğrumu

Kişisel fikrim içlerinde Tek başına doğru olan yok. Amaç doğrultusunda endüstriyel kaplama sisteminde kullanılıyor ise sorun değil kullanabilirsiniz. Ama statik olmayan spesifik işlerde yukarıdaki ürünlerin tümü hem işletme için aynı zamanda sizler için çok riskli gruptadırlar. Gerekli önlemler alınmadığı takdirde.

Peki asidik pas sökücü içerisinde ne tip asitler kullanmalıyız

Bana göre asidik pas sökücü spesifik sanayide parçaya göre belirlenebilen bir ham madde türevidir. Genel adı veya şekli olamaz. Metal grubuna özel formül yapılmalı ve bu formül üzerinden gidilmelidir. Asidik pas sökücü türleri sadece metal grubu ve kullanım alanına göre belirlenebilen özel formüller ile tam başarı sağlanması mümkün olan gruptur.


Mesa KimyaeticaretPORT Altyapısı Kullanılmıştır