BLOG KATEGORİLERİ
Alkali pas sökücü ve pas çözücüler

Alkali pas sökücü ve pas çözücüler

Pas sökücüleri iki grupta inceleyebiliriz.

  • Alkali pas sökücüler,
  • Asidik pas sökücüler ve pas gevşeticiler.

Alkali pas sökücü ve pas çözücüler

Alkali pas sökücü ve pas çözücüler nelerdir

Sektörel olarak bakıldığında alkali pas sökücüler çok sıkca kullanılmamak ile birlikte en güvenlileridir. Güvenlik açısından baktığımız nokta genel asidik pas temizleyiciler dir. Genel oksit sökücü ürünler sistematik olarak asidiktir. Fakat alkali Korozyon sökücüler sistemde hız ürünüdür. Alkali pas sökücüler de metalin yüzeyinde pas ve korozyondan başka metalin kendisine zarar vermeden yüksek yüzey gerilimi ile pas sökme işlemi yapar. Başlıca asidik üründen ayrılmasındaki fark asidik ürünlerde yüksek oranda gaz çıkışı olduğu için hem kullanıcı risk altındadır. Hemde işletmedeki diğer metallerin üzerine sinecek asit buharı diğer metallerin de korozyon yapmasına sebep olacaktır. Risk büyük ölçüde kontrol altında hatta asidik ürün kullanılıyor ise mümkün ise işletmenin dışında oksit sökme işlemi yapılmalıdır.

Alkali Pas sökücü ve çözücülerin özellikleri

Alkali ürünlerde gaz çıkış ve tekrar korozyon ve pas riski daha düşük olduğu için yüzey gerilimi yüksek bir ürün ortaya çıkar. Bu nedenle alkali bir ürün ile pas sökme işlemi yapılıyor ise mutlaka gözlük eldiven gibi koruyucu giysiler kullanılmalıdır. Yüzey gerilimini artırıcı kimyasalların yapısı ve yüksek alkalite ile kombine edilmiş formülasyonlar da malesef el ve cilt koruyucu girmek çok mümkün olmuyor girilmiş bile olsa yüzey gerilimi ve ciltteki ısı ile birlikte aktifleşen ürün işlemden sonra ciltte yüzeysel olarak demartite oluşturur. Bu nedenle azami güvenlik önlemleri alınarak Alkali bazda pas sökücüler kullanılmalıdır. Korozyon sökücü veya oksit çözücü kimyasallar genel grup ve özellikleri bunlardır.

Pas gevşeticiler

Genelde somun civata gibi sıkışmış metallerin açılmasında kullanılır. Aslen bir yağlayıcı olup pas sökme işleminden daha çok demir oksit gibi kalıntılara nufüs ederek gevşetmesini sağlayan bir üründür. Oksit sokucu sprey türevi bu gruptadır. Çünkü yüzeydeki korozyonu ve oksiti çıkarmak için gevşetme işlemi yapar.

  • Ağır paslarda etkili değildir, bir çok pas çeşidinde etkili değildir.
  • Sıkça kullanılan alanları,
  • Sıkışmış vidaların açılması
  • Makine parçalarının arasında oluşabilecek pas tabakalarını yumuşatmada
  • Somun civata vb gibi metaryallerin, kapı kilitleri, araba kilitleri, sıkışmış takım ve aletler gibi yüzeylerdeki ağır olmayan korozyon tabakaları üzerinde etkili ürünlerden biridir.

Standardında kullanılan bir çok değişik kimyasalların yanında genelde pas gevşetici yağ grupları başlıca yeri alır bunun yanında özel formülasyonlu bir çok firmaya ait pas gevşetici sprey olarak mevcuttur. likit sıvı pas gevşetici satışı pek yoktur genel anlamı ile sprey şeklinde üretilir ve satılır.


Mesa KimyaeticaretPORT Altyapısı Kullanılmıştır